EFFİE TÜRKİYE 2018 SEÇİCİ KURUL


Ayşen Akalın (BAŞKAN)

Eczacıbaşı / Medya Müdürü


1971 yılında Eskişehir’de doğdu. Eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde tamamladı. Çalışma hayatına 1993 yılında Leo Burnett Reklam Ajansı’nda Medya Planlama Asistanı olarak başladı. 5 yıl Leo Burnett’te medya planlama uzmanı olarak görevine devam ettikten sonra 1998 yılında Eczacıbaşı Holding’de medya sorumlusu olarak çalışmaya başladı. Halen Eczacıbaşı Topluluğu’nun tüm markalarının medya planlama ve satınalmasından sorumlu müdürü olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, Reklamverenler Derneği’nde Yönetim Kurulu üyesi/Başkan Yardımcısı, İABTürkiye’de Yönetim Kurulu Üyesi/Başkan Yardımcısı ve Reklam Özdenetim Kurulu’nda Başkanı olarak görev almaktadır.


Atakan Kural

People Initiative – Chief Business Development Officer


1976 Samsun doğumlu ve Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümü mezunudur. Üniversite yıllarında ekonomi dergi ve gazetelerinde muhabirlik yaparak başladığı çalışma hayatına 2001'den itibaren medya planlama ve satınalma sektöründe devam etti. Sektöre adım attığı Starcom Istanbul'da 4 yıl boyunca farklı görevlerde bulunduktan sonra 2004'te çalışmaya başladığı Universal McCann'de grup yönetmeni ve 2006-2009 yılları arasında çalıştığı MediaCom Istanbul'da ise grup direktörlüğü yaparak pek çok ulusal ve uluslararası reklam verene hizmet verdi. Aralık 2009 tarihinde kuruluşunda yer aldığı People’da Genel Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Kural, Mayıs 2016 itibariyle Chief Business Development Officer unvanı ile ajansın yeni medya düzenindeki gelişiminden sorumlu olarak, dijital ve içerik-teknoloji-yaratıcılık birimlerinin liderliğini yürütüyor. Kural ayrıca Reklamcılar Derneği üyesi ve IAB Türkiye Yönetim Kurulunda görev yapmakta.


Burak Gözalan

Pure New Media, Ajans Başkanı


1976 Yılında Ankara’da doğan Burak Gözalan, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında, Moody şirketinin sahibi olan Dun&Bradstreet firmasının Türkiye ofisinde çalışmaya başladı. Çalıştığı beş yıl boyunca mali analistlikten, pazarlama müdürlüğüne kadar birçok pozisyonlarda görev alan Burak Gözalan 2003 yılında profesyonel kariyerine son vererek ilk şirketi Ajans Yirmiyedi’yi kurdu. 2006 yılında bu şirkete günümüzün en önemli dijital iletişim ajanslarından biri olan, Pure New Media katıldı. Bu süre zarfında, Burak Gözalan ajanslarının başarılarını destekleyen birçok ödül kazandı. İletişim sektöründeki faaliyetlerine ek olarak, 2012 yılında gelişmekte olan oyun endüstrisine girdi ve üç oyun firmasının kurucu üyeleri arasında yer aldı. Gözalan 2014 yılında oyun sektöründeki yatırımlarına iki yeni yayıncı firma devam etti. Melek Yatırımcı olarak çeşitli projelerde yatırımcı olarak pozisyon almaya devam ediyor. Burak Gözalan halen dijital iletişim ajansı (Pure New Media), etkinlik ajansı (Think) ve oyun sektöründe hizmet veren MadByte Games, İZE Gaming, Elite Game Studio, BigKazan ve Lokum Games’in yönetici ortağı olarak çalışmalarına devam etmektedir. 2017 yılında Türkiye Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilen Burak Gözalan, evli ve iki çocuk babasıdır.


Didem DOĞAN

pladis Kahve Grubu Pazarlama Direktörü


Marmara Üniversitesi İşletme mezunu olan Didem Doğan, 1996’da profesyonel iş hayatına Doğuş Otomotiv pazarlama bölümünde başladı. 1999’da Bayındır Holding bünyesinde bulunan Sagra Gıda’ya ürün müdürü olarak geçti. Tadelle markası altındaki kategorilerin pazarlama ve ticari pazarlama faaliyetlerinden sorumlu oldu. Sagra Special Mağazalarının franchising, ürün geliştirme ve iletişim faaliyetlerini yönetti. 2006’da Yıldız Holding pazarlama ekibine katıldı. Genç hedef kitleye yönelik ödül kazanmış pek çok projeye liderlik etti. 2012-2015 arasında Mümsad üyeliği yaparak kamuoyunun gıda sağlığı konusunda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağladı. Halen pladis Pazarlama Direktörü görevine devam etmekte, kurum içi koçluk ve digital dönüşüm projelerinde aktif rol almaktadır. Seyahat etmeyi, yazı yazmayı, fotoğraf çekmeyi sever. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.Ebru Özgüç

Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü


1995 – 2011 yılları arasında 3M’de görev yapmış ve çeşitli yöneticilik görevlerini üstlenmiştir. 1995 – 2000 yılları arasında Satış ve Pazarlama departmanlarında görev yapan Ebru sırasıyla 2000 – 2003 yılları arasında 3M Fransa’da Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu Pazarlama Müdürü olarak Paris’e yerleşmiştir. Ardından 3M Türkiye İcra Kurulunda yeralmış ve 2004-2006 yılları arasında 6Sigma Kara Kuşak görevini üstlenmiştir. 2006 – 2009 yılları arasında Kurumsal Pazarlama, Kurumsal İlişkiler ve IT Direktörü olarak görev yapan Ebru 3M ‘de 2009 – 2011 yılları arasında Satış ve Pazarlama Direktörü rolünü üstlenmiştir. 2012 yılında Vodafone’da Kurumsal Pazarlama Direktörü görevine atanan Ebru, bu görevde Vodafone Türkiye’nin iş dünyasının dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonunda önemli rol oynayan “Yarına Hazırım”, “Dijitalleşme endeksi” ve ve kurum ve bireylere ilham veren Dijital Dönüşüm Zirvesinin lansmanına liderlik etmiştir. 2016 yılından beri Vodafone Marka ve Pazarlama Stratejisi Direktörü olarak çalışmaktadır. Ebru, Ankara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Fransa’da bulunan European Üniversitesinde Uluslararası İşletme alanında MBA yapmıştır. 12 yaşında ikiz erkek çocuk sahibidir.


Ergun Gümrah

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği, Yönetim Kurulu Başkanı


Gazeteciliğe 1984 yılında İzmir, Yeni Asır’da başladı. İstanbul’da; Sabah, Hürriyet ve Milliyet EP’de muhabir olarak çalıştı. 1993 yılında Dr. Stress programının yapımcısı oldu. 1994-1997 yılları arasında Türkiye’nin ilk ekonomi kanalı olan Kanal E’nin stratejisini belirledi. Prototipini hazırlayarak, 4 yıl boyunca Genel Koordinatörlüğü’nü yürüttü. 1997-1999 yıllarında Kent TV’nin yeniden yapılanmasını gerçekleştirdi ve Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. 2000 yılında Cumhuriyet TV’yi, 2001 Ocak ayında Türkiye’nin ilk sağlık kanalı olan Medical Channel’ın kuruluşunu gerçekleştirdi. 2001-2014 arasında Leo PR – MSLGROUP Türkiye Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. Türkiye’de TV ve Medyada Haber Olmak isimli iki çok yazarlı kitabı bulunmaktadır. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler dalında çok sayıda ödülün sahibidir. 1 Ocak 2015 tarihinde GOODWORKS İletişim Danışmanlığını kuran Gümrah, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi üyesidir.


Dr. Gül Şener

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi


2000 yılında Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra Wunderman, JWT/Manajans ve Ajans Ultra’da lokal ve global markalar için çalışmıştır. 2008 yılından beri Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyeliği görevini yürütmektedir. 2015 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’nde tamamladığı “TV Reklamlarındaki Arketipsel Karakterler Üzerine Bir Model Testi” isimli doktora çalışması Avrupa Reklam Akademisi’nin yayını olan Advances in Advertising Research’te yer almıştır. Reklam etkinliği modelleri, reklama yönelik tutum, Nüfuz Pazarlaması (Influencer Marketing) ve sosyal medyada ürün yerleştirme uygulamaları üzerine yaptığı araştırmalarla ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış birçok makalesi bulunan Şener, Reklam Özdenetim Kurulu üyesidir.


Handan Esmer

Nielsen Türkiye, Veri Toplama Lideri


Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, 1990 yılında, Zet Araştırma Şirketi - İzmir Bölge’de göreve başlayan Handan Esmer, 1996-1999 yılları arasında Ege Bölge Müdürlüğü görevini yürüttü. Daha sonra İstanbul merkez ofisine geçerek, Özel Araştırmalar Saha Müdürlüğü görevini üstlendi. Bu süre içerisinde, görevinin yanı sıra Kalite ve Kalitenin Denetlenebilirliği üzerine Araştırmacılar Derneği’nde çalıştı. 2007 yılında Nielsen’de “Özel Araştırmalar”la birlikte “Perakende Ölçüm Hizmetleri” saha liderliği görevini de üstlenen Esmer, 2013-2017 tarihleri arasında, Türkiye’nin yanı sıra Yunanistan Perakende Ölçüm Hizmetleri sahasından da sorumlu lider olarak görev aldı. Türkiye’nin öneminin bölgede artması ile birlikte, şu anda Nielsen Türkiye’de Veri Toplama Lideri olarak Panel çalışmalarını yönetmektedir.


Hande Beceren

Türkiye Kantar Insights CEO


Üsküdar Amerikan Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunu olan Hande Beceren 1996-2000 yılları arasında TNS Piar Araştırma şirketinde çalıştığı dönemde çeşitli medya, reklam takip ve pazarlama araştırmalarını yürüttü. 2000 yılında MEC’de çalışmaya başladı. MEC’nin yeni planlama araçlarının üretilmesi, geliştirilmesi ve eğitimleri ile marka, medya ve tüketiciye yönelik trend ve içgörülerin takibi ve analizlerinden sorumlu bölümü olan Analytics&Insight’in yöneticiliğini üstlenerek tüm marka takımlarına stratejik planlama desteği verdi. 2006’da Genel Müdür Yardımcılığı görevine gelmesiyle birlikte planlama gruplarının ve MEC’nin dijital departmanı MEC Interaction’ın yönetimi sorumlulukları arasına katıldı. 2015 - 2017 tarihleri arasında MEC Türkiye Genel Müdürlüğü yapan Beceren, Eylül 2017'den itibren Türkiye Kantar Insights CEO'luğuna atandı.


İpek Ersavaş

P&G Türkiye, Pazarlama Direktörü


İpek Ersavaş, Robert Kolej, ardından da İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 2002’de Procter & Gamble Türkiye’de Marka Müdür Yardımcısı olarak işe başladı. 2002-2008 yılları arasında P&G Türkiye’de Kumaş Bakım Kategorisi Marka Müdür Yardımcılığı ve Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2008-2013 yılları arasında İsviçre’deki P&G Bölgesel Merkezi’nde önce Kumaş Bakım, sonra Saç Bakım kategorileri için; Orta ve Doğu Avrupa bölgelerinden sorumlu Marka Müdürlüğü görevlerini yürüttü. 2013’de Türkiye’ye atanarak Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorileri için Turkiye ve Kafkasya Ticari Operasyonlar Direktörü görevini üstlendi. 2017 Aralık ayı itibariyle Türkiye ve Kafkasya Pazarlama Direktörü olarak görevine başladı.


Kayansel Kaya Kutval

Rafineri, Head of Planning


Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Endüstri Ürünleri Tasarımı okudu. Ürün tasarımının kilit noktası olan tüketici iç görülerini reklam iletişiminde çözmeye karar verdi. Grey’de 2008’de başladığı iş hayatına, aynı ajansta direktör olarak devam etti. Bir çok global markanın Türkiye’ye adaptasyon süreçlerinde bulundu. Lowe İstanbul’a geçtikten sonra yoğunluklu Unilever markalarının stratejik problemlerini çözdü, global konumlandırma süreçlerinde Unilever Rotterdam ana ofisi ile çalışmalara katıldı. 2015 yılından beri Rafineri’de Head of Planning görevinde.


Mehmet Tüfekci

Arçelik, Türkiye Pazarlama Direktörü


1976 Antalya doğumludur. İlk, orta ve Lise eğitimini Mersin’de tamamlayıp, Ankara Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümü mezunudur. Çukurova Üniversitesinde Pazarlama Yüksek Lisansı, Sabancı Üniversitesinde Turquality MBA programını tamamlamıştır. Arçelik A.Ş. ‘deki kariyerine 2003 yılında Adana Satış Yöneticiliğinde başlayıp, 2008 yılında İstanbul’da Pazarlama bölümünde İş hayatına devam ederek, 2010 yılında Türkiye Beyaz Eşya Pazarlama Yöneticisi görevini üstlenmiş, 2015 yılı başından bu yana Türkiye Pazarlama Direktörü görevini sürdürmektedir. Mehmet Tüfekci, aynı zamanda İstanbul Üniversitesinde Öğretim Üyesi olup, bununla birlikte Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.


Dr.Mina Seraj Akşit

Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi


Dr.Mina Seraj lisans derecesini 2001 yılında University of Pennsylvania Ekonomi bölümünde, yüksek lisans derecesini 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı. Doktora derecesini 2014 yılında Pazarlama üzerine Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden alan Dr. Seraj, marka savaşçıları ve marka toplulukları arasındaki çatışma üzerine hazırladığı doktora tezi ile Boğaziçi Üniversitesi Bilimsel Araştırmalar Fonu tarafından verilen “En İyi Doktora Tezi” ödülünü almaya hak kazanmıştır. Dr. Seraj ayrıca Journal of Interactive Marketing dergisinde sanal topluluklarda yaratılan değer üzerine yayınladığı makalesi ile uluslararası çapta önemli bir prestije sahip olan "Emerald Citations of Excellence 2015" ödülüne layık görülmüştür. Doktora öncesinde yedi senelik özel sektör tecrübesine sahip olan Dr. Seraj, bankacılık ve ilaç sektörlerinde uluslararası şirketlerde ürün müdürlüğü; finans, ilaç, hızlı tüketim malları ve üretim sektörlerinde de yönetim danışmanlığı rolünü üstlenmiştir. Dr. Seraj'ın araştırmaları ve akademik yayınları tüketici kültürü, sanal topluluklar, dijital pazarlama ve sosyal medya üzerine yoğunlaşmaktadır.  2015 yılından beri Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesinde öğretim üyeliği yapmakta ve pazarlama stratejisi, marka yönetimi ve satış üzerine dersler vermektedir.


Murat Zengin

Uludağ İçecek, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı


2010 yılından bu yana Uludağ İçecek bünyesinde Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Murat Zengin, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi’nden Kamu Yönetimi ve Politika dalında MSC (master of science) derecesi aldı. İş hayatına 1998 yılında Evyap’ta Asistan Ürün Müdürü olarak başlayan Zengin, 1998-2004 yılları arasında Ürün Müdürü, Ticari Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak devam etti. 2004-2007 yılları arasında Ülker’de, Yeni İş Geliştirmeden ve Kişisel Bakım Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2010 yılları arasında ise Ajans Ultra’da Başkan Yardımcılığı yaptı. Murat Zengin evli ve bir kedi sahibidir.


Nisan Danışman

TBWA\Istanbul, Digital Insights & Projects Director


Galatasaray Üniversitesi’nden Endüstri Mühendisliği, Bahçeşehir Üniversitesi’nden de Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans diploması aldı. Yapı Kredi, Aygaz, BASF Türk gibi markalara hizmet verdiği 2 yıllık PR deneyimi sonrası 2008 yılında TBWA\ISTANBUL'a katıldı. Avea, TTNET, Türk Telekom, Beko, BMW, Efes Pilsen, Teknosa, IKEA, CarrefourSA, Hürriyet gibi onlarca markaya stratejik planlama hizmeti verdi. 2014 yılında TBWA Worldwide’ın New York’taki merkezinde bulunduğu 4 aydan sonra 2015 yılı itibariyle TBWA\ISTANBUL’un dijital içgörü birimi NABZ’ın kurulumunda rol aldı. Bugün dijital içgörü temelli sosyal medya ve içerik çalışmalarını yürüten NABZ’daki yöneticiliğinin yanı sıra TBWA\ISTANBUL bünyesindeki dijital projelerin direktörlüğünü sürdürüyor.


Volkan İkiler

Concept Ajans Başkanı


Global ve yerli pek çok markanın pazarlama iletişimi yolculuğunda 10 yıl boyunca aktif görev aldıktan sonra 1999’da Concept’i kurdu. Hepsi birbirinden yetenekli ve değerli Concept ekibiyle birlikte 350’yi aşkın yaratıcılık ve etkinlik ödülü sahipliği ve ilk günkü heyecanla yerli ve uluslararası değerli markalara hizmet vermeye devam ediyor.


Yusuf Muslubaş

Mullen Lowe Istanbul / Başkan Yardımcısı, Strateji


Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ve The George Washington University’de MA in International Affairs ile gelişen merak etme, sorgulama ve öğrenme yolculuğu Alice/BBDO, Manajans/JWT, Medina Tugrul/DDB, Ogilvy Istanbul, ve Publicis Yorum’da onlarca markaya stratejik planlamacı ve stratejik planlama yöneticisi olarak verdiği hizmet ile devam etti. Bugün Mullen Lowe Istanbul’un yönetim kadrosunda bu yolculuğa devam ediyor.