EFFİE TÜRKİYE 2017 SEÇİCİ KURUL


Nil Bağcıoğlu (Başkan)

Rafineri Reklamcılık Yönetim Kurulu Başkanı


Lise oğrenimini İzmir Amerikan Kız Koleji'nde tamamladıktan sonra Boğazici Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun olmuştur. Çok uluslu ajanslarda edindiği deneyimlerden sonra 1996'da Total İletişim'in kurucu ortağı olmuş, 2001 yılında da bu ortaklıktan ayrılarak ortaklarıyla birlikte Rafineri Reklamcılık'ı kurmuştur. Halen, 2016 yılında 'yılın bağımsız ajansı' seçilen ve Türkiye'nin en büyük bağımsız ajanslarından biri olan Rafineri'nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışmaktadır. 2016 yılında Türkiye'nin en etkili kadın liderler platformu 'Women to Watch: Fark Yaratan Kadınlar' yaratıcı liderlik ödülüne layık görülmüştür.
2013 yılından beri Yönetim Kurulu üyesi olarak yer aldığı Reklamcılar Derneği'nin Ocak 2017'de Başkanı seçilmiştir.


Alper Eroğlu

Unilever - Kişisel Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü


Alper Eroğlu, Unilever Türkiye’de Kişisel Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü olarak geniş bir ekiple birlikte, Elidor, Clear, Axe, Rexona, Dove, Signal, Toni & Guy, Vaseline markalarının kendimizi daha iyi hissetmemiz için sunduklarını hikayeleştiriyor. Bu kategori öncesi sorumlu olduğu Ev ve Çamaşır Bakım Kategorisinde ekibiyle oyunun ve kirlenmenin çocuklar için yaratacağı güzel gelecek için çalıştı, bir peluş ayıcık ile çocukluğumuza nasıl dönebileceğimizi gösterdi, mikropları isyan ettiren hijyen kampanyalarını hayata geçirdi. Türkiye’ye dönmeden önce, Unilever bünyesinde İtalya ve İngiltere’de bölgesel ve global çeşitli görevlerde bulundu. Axe, Rexona ve Magnum gibi ikonik markaların global medya ve dijital iletişim stratejilerinin belirlenmesi için çok uluslu ekiplere liderlik etti. Alper, Unilever’e katılmadan önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve University of California San Diego’da ekonomi ve finans eğitimi aldı. İnsanların tutum ve davranışlarını değiştirebilen fikirler konusunda tutkulu olduğunu söyleyen Alper, deneyimlemek için mutlaka zaman ayırdıklarını ise seyahat etmek, sokak sanatı ve Italyan mutfağı olarak sıralıyor.


Aslı Çetin

Kimberly Clark - Pazarlama Müdürü


1983 yılında doğdu. 2004 yılında İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nden mezun olmasının ardından, Almanya Bremen Üniversitesi’nde Marka Yönetimi yüksek lisans eğitimini tamamladı. İş hayatına 2006'da management trainee olarak başladığı Abdi İbrahim İlaç’ta, marka müdürlüğü görevinin ardından Johnson&Johnson’da kişisel bakım ve tüketici sağlığı kategorilerinde marka müdürlüğü görevini yürüttü. Ardından, yeniden döndüğü ilaç sektöründe kategori müdürlüğü ve pazarlama müdürlüğü pozisyonlarında görev aldı.
2015 yılında Pazarlama Müdürü olarak katıldığı Kimberly-Clark Türkiye organizasyonunda halen Kotex, Huggies,Kleenex gibi dünyanın önde gelen markalarını yöneten Türkiye pazarlama organizasyonunun başında görevini sürdürmektedir.


Burak Günsev

Wanda Digital Ajans Başkanı


1979 yılında İstanbul'da doğdu. Bilkent Üniversitesi grafik tasarım bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde enformasyon teknolojileri yönetimi ve tasarımı, yüksek lisans programı’nı tamamladı. Eğitim hayatı sonrası Grafitürk görsel iletişim ajansını hayata geçirerek çizgi altı ve interaktif birçok reklam ve pazarlama projesini yönetti.
2006 yılında, dijital dünyanın reklam sektöründe devrim yaratacağını öngörerek, şu anda yönetici ortak olarak bünyesinde yer aldığı Wanda Digital reklam ajansını kurdu. 2011 yılında ajansın sosyal medya bölümü Wanda Socialist'i ve mobil reklam ajansını kurdu. Sektöründe lider global ve yerel markalar ile birlikte 200’ün üzerinde ödül kazanmış kampanyaya imza attı. 2015 yılında Wpp bünyesindeki Jwt ile bir ortaklık gerçekleştirerek, dünyanın en büyük reklam network’ünün Türkiye'deki önemli bir parçası haline geldi.
İş hayatı boyunca seminerlerde eğitmen kimliği ile yer alan Burak Günsev, birçok üniversitede workshop vermiş, çeşitli konferanslarda konuşmacı ve yarışmalarda da jüri başkanı ve üyesi olarak bulunmuştur.Ece Ertürk

IpsosUU Head, Exco Member


Kadıköy Anadolu Lisesi’nden sonra Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. İş hayatına 2005 yılında Nielsen’da başladı. 2007 senesinde Ipsos’a geçti ve uzun yıllar Kalitatif Araştırmalar Bölümü’nde kilit müşterilerin yönetiminden ve farklı teknik & yaklaşımların geliştirilmesinden sorumlu oldu. Uzmanlık alanları arasında içgörü çıkarma, geliştirme, iletişim ve marka stratejisi belirleme yer almaktadır. Koç Üniversitesi ve Bilgi Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde Pazarlama ve Pazar Araştırma dersleri verdi; pazarlama ve iletişim alanında birçok seminerde konuşmacı ve eğitmen olarak yer aldı. Ece, 2015 senesinden beri Ipsos UU bölüm yöneticisi ve İcra Kurulu üyesi olarak Ipsos’ta çalışmaya devam etmektedir. Evli ve 2 yaşındaki Leyla’nın annesidir.


Doç. Dr. Elif Karaosmanoğlu

İTÜ


Doç. Dr. Elif Karaosmanoğlu, 1998 yılında İTÜ İşletme Mühendisliği’nden lisans, 2001’de Marmara İngilizce İşletme’den MBA ve 2007 yılında Warwick Business School’dan Pazarlama alanında doktora derecesini almıştır. 2006 yılından bu yana İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünde pazarlama yönetimi, pazarlama iletişimi, elektronik pazarlama, pazarlama araştırması, tüketici davranışı alanlarında ders vermektedir.
2010-2016 yılları arasında European Marketing Academy Türkiye temsilcisi olarak yönetim kurulu üyeliği yapmıştır. 2013 yılında aynı akademinin İstanbul’daki konferansını düzenlemiş ve başkanlığını yapmıştır. Türkiye Pazarlama ve Pazarlama Araştırmaları Derneği’nin üyesi olarak derneğin yıllık olarak düzenlediği kongresinde Ürün ve Marka Yönetimi üzerine alan koordinatörlüğüne devam etmektedir.
Dr. Karaosmanoğlu, çalışma alanları olan marka yönetimi ve iletişimi, tüketici-teknoloji etkileşimi üzerine önde gelen uluslararası pazarlama dergilerinde makaleleri yayınlamış ve birçok uluslararası pazarlama kongresinde bildiri sunmuştur.


Emel Göker

Happy People Project - Stratejiden Sorumlu Ajans Ortağı


Ankara Ü. İşletme ve South Bank Universiy MBA programlarını bitiren Emel, iş hayatına araştırmacı olarak başladı. 6.5 sene kalitatif, kantitatif araştırma ve perakende ölçümleri alanında deneyim kazandıktan sonra Londra’da Young&Rubicam EMEA ofisinde 1.5 sene çalıştı. Burada uluslarası markaların kimlik analizi, arketipler ve kültür bazlı segmentasyonlar gibi konularda tecrübe kazandı. 2003 yılından itibaren 8.5 yıl boyunca Leo Burnett İstanbul’un stratejik planlama ve pazarlama faaliyetlerini yönetti. 2011’de Leo Burnett’deki Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevinden Happy People Project reklam ajansını kurmak için ayrıldı. Emel, halen Happy People Project’te stratejiden sorumlu ajans ortağı olarak görev yapmakta, markaların ve ekibin mutluluğu için çalışmaya devam etmektedir. Emel, Reklam Özdenetim Kurulu, Marka Konseyi ve Reklamcılık Derneği Yönetim kurulu üyesidir.


Ergun Ermutlu

Sütaş - Pazarlama Başkanlığı


01.11.1958 doğumlu Ergun Ermutlu, 1986 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olmuştur. Yüksek Lisansını Marmara Üniversitesi İşletme bölümünde tamamlamıştır. Çalışma hayatına 1985 yılında Erbak Uludağ Şirketinde pazarlama sorumlusu olarak başlamıştır. 1993 yılında girdiği Total Grubu’nda 2 yıl pazarlama direktörü olarak çalışmıştır. 1995- 2000 yılları arasında Boyner Grubu’nda Pazarlama ve Mağazalar Direktörü olarak görev yapmıştır. 2000-2002 yılları arasında Boyden çatısı altında danışmanlık yapan Ergun Ermutlu 2002 yılında Sütaş ‘a katılmıştır. Halen Sütaş Pazarlama Başkanlığı görevini yürütmektedir.


Erol Batislam

Havas İstanbul – Ajans Başkanı


Kendini bildi bileli reklamcı.
Bir dönem marka danışmanı.
Havas İstanbul'da ajans başkanlığı yapar.
Üniversitede çeyrek zamanlı hoca.
Konferans, seminerlerde konuşmacı.
Yazar, çizer, foto çeker, djembe ve ıslık çalar.


Gelincik Onan

Türk Telekom - Pazarlama İletişimi Direktörü


Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra FMCG sektöründe kariyerine başladı. Kraft Gıda Pazarlamada (Mondelez) tuzlu çerez, çikolata, kahve gibi farklı kategorilerde Ürün ve Pazarlama Müdürlüğü yapmıştır. Yine aynı şirkette Ticari Pazarlama, Satış Operasyon ve Planlama süreçlerinden sorumlu olarak Kanal Geliştirme Müdürü görevini yürütmüştür. Takip eden yıllarda Eczacıbaşı Tüketim Ürünleri Grubunda kişisel bakım, temizlik ve hijyen kategorilerinde Pazarlama Direktörü olarak çalışmıştır. Avea markasının tüm iletişim çalışmalarından sorumlu Pazarlama Direktörü olarak Telekom sektörüne giriş yapmış ve Türk Telekom Pazarlama İletişimi Direktörü olarak kariyerine devam etmiştir. Halen Türk Telekom’da ana marka ve alt markaların iletişim, medya, dijital ve marka stratejilerinden sorumlu olarak mobil, internet, ev telefonu, tv ve katma değerli ürün ve servislerle ilgili iletişim çalışmalarını sürdürmektedir. Kariyeri boyunca 40’ı aşkın markayı yönetmiştir. İstanbul doğumludur, evli ve bir kızı vardır.


Yrd. Doc. Dr. Mehmet Baskin Yenicioglu

Bilgi Üniversitesi


1975 yılında Ankara’da doğdu. TED Ankara Koleji, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, London School of Economics and Political Science, ve Bilkent Üniversitesi’nde okudu, yoğruldu. 7 güzel sene Birleşik Krallık’ta, Henley Business School’da öğretti, araştırdı, yazdı, çizdi. Burada yönetici yüksek lisans programlarının Stratejik Pazarlama alanını yönetti. 4 sene önce evlendi, 9 ay önce baba oldu. An itibari ile Bilgi Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans, ve doktora programlarında öğretiyor; İnteraktif Pazarlama yüksek lisans programını yönetiyor; marka ve tüketici kültürü, dijital teknolojilerin bunlara etkileri, ve sosyal inovasyon konularında araştırıyor, yazıyor, çiziyor; bol bol yemek yapıyor, gece gündüz bebek bakıyor. İdeali ev babası olmak...


Mete Uslukılınç

GfK - Tüketici Tercihleri Genel Müdürü


1978 yılında Adana’da doğan Mete Uslukılınç, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünden 2000 yılında mezun olmuştur. Kariyerine Turkcell’de Satış Proje Asistanı olarak başlamıştır. Petrol Ofisi’ndeki Bölge Satış Müdürü görevinin ardından, 2003 yılında Philips’e katılmıştır. 11 yıllık Philips kariyeri süresince İstanbul ve Amsterdam ofislerinde, Ürün Müdürü, B2B Satış Müdürü, Kıdemli Pazarlama Müdürü ve Türkiye Satış Direktörü olarak görev almış ve özellikle IT, Tüketici Elektroniği ve Küçük Ev Aletleri sektörlerinde uzmanlaşmıştır. 24 Eylül 2013 tarihinden bu yana GfK Türkiye Tüketici Tercihleri Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir.


Metin Gürsoy


Metin Gürsoy, Bogaziçi Ünversitesi Siyasal Bilimler & Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. Moda ve yaşam tarzı kavramlarını Türkiye’ye getiren ilk kişi olarak biliniyor. Hem Türkiye’de hem de uluslararası medyada yüksek itibar sahibi bir pazarlama danışmanlığı şirketinin kurucusudur. Apple Ipod’un ülke çapında yankı uyandıran lansmanı ve PR stratejisi arkasındaki isimdir. Marka danışmanlığını yaptığı prestijli markalar arasında Absolut Vodka, Hermes, Davidoff ve Jotun Paint gibi dev markalar bulunmaktadır. Son dönemde kendi şirketini yöneten Metin Gürsoy, aynı zamanda Türkiye pazarında Hermes’i temsil etmektedir. Aynı zamanda Vakko Esmod Uluslararası Moda Okulu’nda marka pozisyonlandırma ve yönetimi dalında dersler vermektedir. Kendisi, Türkiye’nin moda ve marka gurusu olarak görülmektedir.Murat Zengin

Uludağ İçecek - Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı


2010 yılından bu yana Uludağ İçecek bünyesinde Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Murat Zengin, 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi’nden Kamu Yönetimi ve Politika dalında MSC (master of science) derecesi aldı. İş hayatına 1998 yılında Evyap’ta Asistan Ürün Müdürü olarak başlayan Zengin, 1998-2004 yılları arasında Ürün Müdürü, Ticari Pazarlama Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak devam etti. 2004-2007 yılları arasında Ülker’de, Yeni İş Geliştirmeden ve Kişisel Bakım Kategorilerinden Sorumlu Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. 2007-2010 yılları arasında ise Ajans Ultra’da Başkan Yardımcılığı yaptı.
Murat Zengin evli ve bir kedi sahibidir.


Ömür Kula Çapan

R/GA Istanbul Portfoyünden Sorumlu Grup Direktörü


Lisansını Ekonomi dalında, yüksek lisansını Görsel Sanatlar İletişim ve Tasarımı programlarında, Sabancı Üniversitesi'nde 2005 yılında tamamlayan Ömür Kula, yaklaşık 12 yıldır, iletişim alanında özel sektörde çalışıyor. Uzmanlığı iletişim ve marka stratejileri olan Ömür Kula, uzun yıllar DDB Türkiye grubunda Stratejik Planlama departmanının liderliğini yürüttükten sonra, Finansbank Enpara.com'un kurucu ekibine katılarak, ürün/hizmet tasarımı ve müşteri deneyimi tasarımı alanlarında uzmanlaştı. Ardından, Tribal WW İstanbul reklam ajansına geçerek, bol ödüllü ve hayat dolu bir ekibin Genel Müdürü olarak 4 yıla yaklaşan bir süre çalıştı. 2016 sonu itibarıyla, farklı bir alanda deneyim kazanmak üzere, dünyanın en yenilikçi pazarlama şirketlerinden biri kabul edilen R/GA'de Istanbul portfoyünden sorumlu grup direktörü görevini üstlendi. Aynı zamanda, Sabancı Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi'nde belli programlarda yer alan pazarlama ve iletişim alanlarındaki derslere katkı sağlayan Ömür Kula, bir yandan da Eğitim Reformu Girişimi ve Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.


Volkan İkiler

Concept - Ajans Başkanı


Global ve yerli pek çok markanın pazarlama iletişimi yolculuğunda 10 yıl boyunca aktif görev aldıktan sonra 1999’da Concept’i kurdu. Hepsi birbirinden yetenekli ve değerli 52 kişilik Concept ekibiyle birlikte 300’ü aşkın yaratıcılık ve etkinlik ödülü sahipliği ve ilk günkü heyecanla yerli ve uluslararası değerli markalara hizmet vermeye devam ediyor.


Zeynep Dipçin Akdoğan

Eti - Pazarlama Grup Başkanlığı


1973 Ankara doğumlu. 1995 yılında İÜ İngilizce İşletme’den mezun oldu.
Kariyeri boyunca Kişisel Bakım, Temizlik ve Gıda sektörlerinde birçok marka için çalıştı. Pazarlama kariyerine 1995’te Colgate Palmolive Türkiye’de başladı. Johnson&Johnson Consumer’da 8 yıla yakın süre pazarlamada farklı pozisyonlarda çalıştı. Kısa bir süre Pepsi’de Pazarlama Müdürlüğü yaptı. Eylül 2006’da Bisküvi Kategori Müdürü olarak Eti ailesine katıldı, 2012 yılında Kategori Geliştirme Grup Müdürlüğü görevine atandı. Kasım 2015’ten beri Pazarlama Grup Başkanlığı görevini yürütmektedir.
Zeynep Dipçin Akdoğan aynı zamanda Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.


Prof. Dr. Zeynep Gürhan Canlı

Koç Üniversitesi


Prof. Dr. Zeynep Gürhan-Canlı Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Migros Pazarlama Kürsüsü profesörüdür. Araştırma alanları tüketicilerin markalara ve kurum imajına ilişkin bilgileri alması, yorumlamasi, hatırlaması ve kullanması süreçlerinin incelenmesi (tüketici-marka ilişkileri, marka işbirlikleri, marka genişletme, marka iletişimi, kurumsal sosyal sorumluluk), müşteri deneyimi, müşteri kaygı ve korkuları ve kapsayıcı iş modelleridir. Doktorasını New York Universitesi, Stern İşletme Okulu’ndan almıştır. Koç Üniversitesine katılmadan önce Michigan Üniversitesi Ross İşletme Okulu’nda öğretim üyeliği yapmıştır. Yazdığı bilimsel makaleler alanında en önemli bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Üretkenliği ve araştırmalarının kalitesi nedeniyle uluslararası ödüller ve Michigan Üniversitesi’nde sürekli kadroya (tenure) alınmıştır. Journal of Consumer Research ve International Journal of Research in Marketing’de yardımcı editörlük yapmakta, Journal of International Marketing, Journal of Consumer Psychology, Journal of Academy of Marketing Science ve Journal of Marketing Behavior’da yayın kurulu üyeliğini sürdürmektedir. 2010-2016 yılları arasında Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü direktörlüğü yapmıştır.