EFFIE TÜRKİYE REKLAM ETKİNLİĞİ YARIŞMASI KATEGORİLERİ - 2016


Açıklama

Sektörel kategorilere tüm mecralarda yayınlanmış - konvansiyonel, dijital - tekil işler veya çoklu kampanyalarla başvuru yapılabilir. Ayrıca doğrudan pazarlama, satış promosyonu, satış noktası etkinlikleri, halkla ilişkiler vd disiplinlerden iletişim çözümleri de başvuruda yer alabilir.

Başvuruların mecraların en az birinde, 01 Ocak 2015 - 20 Mart 2016 döneminde yayınlanmış olması esastır.

 

1.

Emlak - Yapı Dekorasyon

Konut yapım, site yapım, sıhhi tesisat, yalıtım malzemeleri, kat kaloriferi, hidrofor, kazan, jeneratör, boya, halı, perde, ev tekstil ürünleri, mobilya, armatür, seramik, hazır mutfak vb.

2. Moda - Tekstil Aksesuvar Kumaş, jeans, deri, hazır ve spor giyim, iplik, düğme, fermuar, her türlü klasik ve spor ayakkabı, kravat, kemer, çanta, saat, gözlük, takı vb.

3.

Banka ve Kart Ödeme sistemleri

Kurumsal bankacılık; bireysel bankacılık, tüketici kredileri ve diğer bankacılık hizmetleri vb. / Menkul değerler, yatırım, danışmanlık hizmetleri, halka açılma, özelleştirme, leasing ve factoring, kredi kartları, banka kartları vb.

4.

Sigorta ve Finansal Hizmetler

Sigortacılık hizmetleri, kurumsal kampanyalar, diğer finansal hizmetler

5.

Otomotiv

Her tür binek otomobili, mopet, motosiklet, kamyon, pick-up, minibüs, otobüs, otomotiv bayii vb.

6.

Otomotiv Ürünleri

Lastik, motor yağı, akaryakıt, akü, aksesuarlar, otomotiv servis hizmeti, vb.

7.

Temizlik Ürünleri

Çamaşır, bulaşık ve ev temizlik malzemeleri, kâğıt temizlik ürünleri, haşere ilaçları vb.

8.

Kozmetik - Kişisel
Bakım

Sabun, şampuan, tıraş bıçağı, diş macunu, parfüm, kozmetikler, kolonya, deodorant, kişisel korunma ve bakım ürünleri vb.

9.

Medya – Yayın

Mecra olarak basın, televizyon, radyo, sinema, gazete, dergi, kitap, ansiklopedi, katalog, web siteleri, televizyon ve radyo program ve istasyonları, sinema salonları, vb.

10.

Ulaşım – Kargo

Ulaşım (deniz, hava, kara) şirketleri, kargo vb

11.

Turizm - Eğlence - Spor

Tatil köyü, tur, otel, restoran, devre mülk, eğlence hizmetleri, spor, spor pazarlama, spor event sponsorluğu vb.

12.

Dayanıklı Eşya

Fırın, termosifon, şofben, aspiratör, klima, soba, dikiş makinesi, fritöz, meyve sıkacağı gibi elektriksiz mutfak araçları; tencere vb. mutfak ve sofra setleri, cam ve porselen eşya, çatal-bıçak takımları, tüp, fotoğraf-film malzemeleri, müzik aletleri, video ve ses kasetleri, diskler, pil, bisiklet, spor, hobi, zayıflama araç gereçleri, deniz araçları, her tür oyuncak vb.

13.

Internet/Telekom

Internet servis sağlayıcıları, sim kart, cep telefonu ve bayiileri, bilgisayar, yazılım, GSM operatörleri

14.

Elektronik Ürünleri

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, TV, video, radyo, müzik seti, elektrikli süpürge, ütü, mikser, ekmek kızartma, kahve/çay makineleri, gibi elektrikli mutfak araçları; fotoğraf makinesi vb.

15.

Restoranlar

Her türlü restoran bu kategori altında yarışabilecektir. Fast food, fine dining vb.

16.

Perakende

Tüm gerçek ve sanal perakendeciler bu kategoride yarışabilecektir. Zincir mağazalar, AVM’ler, ayakkabı mağazaları, kitap/film dükkanları, indirim mağazaları, evci hayvan dükkanları, oyuncakçılar vb.

17. Sivil Toplum Kuruluşları Ticari olmayan kuruluşların sosyal bir soruna çözüm arayan kampanyaları vb.

18.

Temel Gıda

Margarin, makarna, sıvıyağ, tereyağı, peynir, süt, şarküteri ürünleri, tavuk, balık, et, çorba, konserve, reçel, salça, sos, yoğurt vb.

19.

Buzdolabı Atıştırmalıkları ve Dondurmalar

Hazır pudingler, sütlü tatlılar, çocuklara yönelik sütlü ürünler, probiyotik yoğurtlar, meyveli yoğurtlar, dondurmalar vb.

20.

Tatlı Tuzlu Atıştırmalıklar

Bisküvi, çikolata, işlenmiş kuruyemiş, gofret gibi tatlı ve tuzlu çerezler ("snack"), şekerleme, sakız, vb.

21.

İçecek

Meyve suları, gazlı içecekler gibi her tür meşrubat, alkollü içecekler, kahve, çay, karışım tozları, aromalı sütler, ayran, su, kefir vb.

ÖZEL ÖDÜLLER

Özel ödül kategorilerinde sadece Altın Effie verilmektedir.

22. Sürdürülebilir Başarı

Üç yıl ya da daha uzun bir süre boyunca başarılı olmuş ürün ve hizmet kampanyaları
Sürdürülebilir başarı ödülüne aday olabilmek için, ürün veya hizmete ilişkin en az 3 yıllık bir süreklilik dönemine haiz olmak gerekmektedir. Bu yıl itibarıyla vakanın başlayabileceği tarih 1 Nisan 2011 olarak belirlenmiştir. Ödüle aday başvuruların strateji ve yaratıcı uygulamalarda ortak amaçları koruması ve en azından bir süreklilik unsuru taşıması beklenmektedir. (spokesperson, slogan, cingıl, tema vs) Bu unsurları taşıyan başvurunun zaman içindeki etkinliği irdelenecektir. Başvurunun ilk yıl, orta dönem ve son güncel yıl gibi, üç dönemsel veri taşıması beklenmektedir. (Sürdürülebilir Başarı kategorisinin özel bir katılım formu bulunmaktadır.)

23. B2B Pazarlama

Hedef kitlesi doğrudan tüketici değil, diğer kurumlar olan pazarlama uygulamaları bu kategoride değerlendirilecektir. Hedefinde diğer kurumlar olan herhangi bir segmentte, her türlü ürün ve hizmet, bu kategoriye başvuruda bulunabilir.

24. Markalı İçerik

Kategori, içinde markanın yer aldığı ve marka için özel olarak üretilmiş mecra bağımsız tüm içeriklerin iletişim etkinliği başarılarını kapsar. İçeriklerin, markanın ana iletişim kampanyasının ve/veya marka özünün bir yansıması olması şartı aranır. Başvuruların, bu içeriklerin nasıl yaratıldığını, markanın tümüyle nasıl bir bağlantı kurmayı başardığını, iş hedeflerine nasıl katkıda bulunduğunu, nasıl dağıtıldığını ve paylaşıldığını, hedef kitle detaylarını ve yarattığı iş ve etkinlik başarısını detaylı açıklaması beklenir.

25. Mustafa V. Koç Özel Ödülü - İtibarla Büyüyenler

Şirket itibarını artırmaya yönelik, sosyal sorumluluk, sponsorluk, PR projeleri, iç iletişim, halka arz, işveren markası olmaya yönelik çalışmalar.
Şirketlerde pazarlama iletişimi altında değil, kurumsal iletişim altında yönetilen projelere açık bir kategoridir. Hedef kitlesi sadece son tüketici değil, tüm sosyal paydaşlar olan projelerin (sağlık, eğitim, sanat ve kültürel hizmetler, çevre ve yerel hizmetler vb.) katılması uygundur.

26. Büyüklere Kafa Tutanlar

Görece küçük markaların pazarda yerleşik büyük rakiplerine karşı başarı elde eden kampanyaları.

27. Küçük Bütçeyle Büyük Başarı

Kampanya bütçesi sınırlı başvurular için. Kampanya dönemi bütçesi 300.000 TL’nin altında olan başvurulara açıktır. 360 derece bir kampanyanın parçası ile bu kategoride yarışmak mümkün değildir.

28. Taze Reklamverenler

Bu kategori reklam sektörünün yeni yıldızları, yeni markaları için. Kategorinin amacı hedef kitlesiyle ilk kez buluşan markaların ilk buluşmada yarattığı etkiyi ödüllendirmek. Başvuru için temel kriter, markanın daha önce kendi kategorisinde ya da başka bir kategoride reklamveren olmaması, ilk kez reklamveren sıfatını kazanacak bir faaliyet için kolları sıvamış olmasıdır.

29. Yeni Doğanlar/Lansman

Başvuru için temel kriter, halihazırda var olan bir markanın, yeni bir ürün ya da yeni bir hizmet sunarak hedef kitle algısında bambaşka bir düzeye ulaşmasıdır. Marka pazara sunduğu yeni ürün ya da yeni hizmeti ile taze bir heyecan yaratmayı başarabiliyorsa, bu kategoride ödüle hak kazanır.

30. Yeniden Doğanlar/Relansman

Her marka için zamanı gelir ve bir yenilenme ihtiyacı doğar. Bu ihtiyaca hakkıyla cevap verebilmek büyük bir cesaret gerektirir. Bu kategoride amaç, cesaret gösteren ve yenilenmeyi başarıyla gerçekleştiren markaları ödüllendirmektir. Başvuru için temel kriter, markanın ürün teklifi, tüketici faydası, markanın görsel ve sözel kodları gibi tüketici zihnindeki karşılıklarından en az birini muhafaza ederek, kendini yenilemesidir.

31. Yerelde Fark Yaratanlar

Kategori ayrımı gözetmeksizin, salt yerel mecrada yayınlanmış - TV, basın, radyo, açıkhava, sinema - bölgesel markaların veya ülke çapında hizmet veren markaların bölgesel kampanyaları.

32. Özel Günlerde Başaranlar

Bu kategori dönemsel iletişim fırsatlarını değerlendiren, fark yaratan markalar için. Resmi ve dini bayramlar, anneler günü, babalar günü gibi özel günler, Dünya Kupası, Olimpiyat gibi büyük organizasyonlar markaların yeni bir enerji ile hedef kitlelerine ulaşacakları büyük fırsatlar sunuyor. Fırsatları iyi değerlendiren kampanyalar “özel günlerde başaranlar” kategorisinde yarışıyor.

33. Özgün Marka Deneyimi Yaratanlar

Markayı hedef kitlesi ile buluştururken sadece TV radyo, basın gibi konvansiyonel mecraların sınırları içinde kalmayan kampanyalar için. Hayata geçirdiği çalışma ile hedef kitle-marka iletişiminde fark yaratan bir yeniliğe imza atmış, markayı bambaşka bir boyutta tüketicisiyle buluşturan, deneyimleme şansı sunan kampanyalar bu kategoride yarışabilir.

34. Marka Aktivasyonunda Başarı

Alışverişçilerin marka ile temas ettiği kanallarda taze yaklaşımlar geliştiren kampanyalar bu kategoride değerlendirilecektir. Bu kanallar sahada alışverişçinin marka ya da ürünle temas ettiği noktalar olabileceği gibi, ürün vaadini ya da marka dünyasını tüketiciye birebirde yaşatmak için yapılan tüm diğer ve yenilikçi sayılabilecek çalışmaları kapsar. Etkinlik, merchandising ve demo çalışmaları, satın alma noktasına özel olarak hazırlanmış yeni bir alışverişçi deneyimi yaşatan ya da olan deneyimi geliştiren kampanyalar ve shopper-marketing anlayışıyla hazırlanan mağaza içi entegre iletişim kampanyaları, dijital (mobil veya desktop) uygulamalar, oyun kurguları vd.

35. Topluluk Yönetiminde Başarı

Markanın iletişim içinde olduğu topluluğu etkinleştirmeye, bu topluluğun içinden marka elçileri ve/veya topluluk dışındaki kitleleri de etkileyecek aktörlerin yaratılmasına, topluluğu genişletmeye yönelik kampanyaları kapsar. Bu kategoride fark yaratacak unsur markaların sosyalleşme becerileri olacaktır.

36. Medyayı Yeniden Yaratanlar

Mevcut bir medya kanalının yenilikçi kullanımı ya da daha önce mecra olarak kullanılmamış alanlarda yaratılan medya uygulamaları Effie’ler, fikrin sonucu olan başarılı etkinlikle ilgilidir. Yaratıcı fikir ve medya fikri arasındaki çizgi zaman zaman bulanıklaşır. Medya fikrinin kampanyanın taşıyıcısı olduğu durumlar bu kategoride yarışabilir.