EFFİE TÜRKİYE 2015 SEÇİCİ KURUL


Kayhan Şardan

Kayhan Şardan (Başkan)

Güzel Sanatlar İstanbul


Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi Turizm Bölümü'nü bitirdi.
ABD’de tamamladığı MBA’in ardından Saatchi & Saatchi Los Angeles’ta reklamcılıkla tanıştı.
Güzel Sanatlar Grubu'nun farklı şirketlerinde 22 yıldır görev yapmakta; iki dönemdir Reklamcılar Derneği'nde yönetim kurulu üyesi ve 2015 yılı başından itibaren Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı.
Evli ve iki kızı var.
İyi bir Galatasaraylı.Asaf Ardak

Oyak


1957 İstanbul doğumlu.
1976-1988 yılları arasında Hürriyet ve Dünya gazetelerinde editör olarak çalıştı.
1988 yılından buyana çeşitli kurumlarda kurumsal iletişim ve reklam alanlarında sorumluluk üstlendi.
RVD Yönetim Kurulu üyesi


Aslı Kölükfakı

Unilever Medya Direktörü


Aslı Kölükfakı, 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra kariyerine Unilever Müşteri Geliştirme bölümünde başladı.
İki yıl sonra pazarlama departmanına tayin olan Kölükfakı, birçok farklı marka ve kategoride rol aldıktan sonra 2006 yılında Ticari Pazarlama Müdürü olarak atandı.
Takip eden yıllarda Kanal Pazarlama Müdürü ve Modern Ticaret Müşteri Yöneticisi görevleri ile deneyim kazanan Aslı Kölükfakı, 2010 yılında Unilever Türkiye’nin medya sorumluluğunu üstlendi.
2011 yılında Türkiye ve Orta Asya Medya Direktörü oldu.
2010 yılından beri medya alanında birçok başarılı çalışmaya imza atan Aslı Kölükfakı, 1 Haziran 2013 tarihinde sorumluluk alanını daha da genişleterek, halen devam etmekte olduğu Kuzey Afrika, Ortadoğu, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Belarus bölgesinden sorumlu Medya Direktörü görevine atandı.


Bediz Eker

Y&R Reklamevi Stratejik Planlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı


Galatasaray Üniversitesi'nin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu.
Siyasal iletişim projesi Fransız Hükümeti tarafından Bourse d'Excellence ile ödüllendirildi ve Toulouse Üniversitesi'nde İletişim Yönetimi ve İşletmeciliği yüksek lisans programını tamamladı.
Reklamcılık kariyerine Paris'te, Euro RSCG Worldwide'ın Avrupa İş Geliştirme Departmanı'nda başladı.
Türkiye'ye dönüp sırasıyla ALICE BBDO'da Stratejik Planlamacı, Alametifarika'da Marka Direktörü olarak çalıştıktan sonra Stratejik Planlama Direktörü olarak tekrar ALICE BBDO'ya geri döndü.
Y&R İstanbul’a Stratejik Planlama’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak 2012’de katıldı ve halen bu göreve devam ediyor.Ebru Üstün

Eti Gıda Kategori Müdürü


1979 ‘da İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nden mezun oldu.
Kariyerine Evyap’ta Marka Müdürü olarak başladı.
2005 yılında Eti Pazarlama ekibine katıldı.
Sırasıyla Kek Kategori Müdürlüğü ve Yurtdışı Pazarlama Müdürlüğü görevlerini üstlendi.
2013 yılından beri Bisküvi Kategori Müdürlüğü’nü sürdürüyor.Eda Ocak

ThinkNeuro Strateji Direktörü ve Ortağı


Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun olan Eda Ocak, kariyerine Accenture’da yönetim danışmanı olarak başladı.
İnsan Kaynakları ve pazarlama alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerine danışmanlık hizmeti veren Eda Ocak, daha sonra ortaklarıyla birlikte Türkiye’nin ilk nöropazarlama şirketi olan ThinkNeuro’yu kurdu.
ThinkNeuro, müşterilerine sunduğu pazarlama çıktılarını psikoloji, nöropazarlama ve pazarlama tecrübeleriyle sağlamlaştırmaktadır.
Eda Ocak ThinkNeuro’da, EEG ve Eye Tracking çıktılarının pazarlama bakış açısıyla yorumlanması ve analizinden sorumludur.
Özellikle reklam optimizasyonu, marka konumlandırma, alışveriş deneyimi, web dizaynı konuları uzmanlık alanlarını oluşturmaktadır.


Emel Göker

Happy People Project Ortağı


Ankara Ü. İşletme ve South Bank Universiy MBA programlarını bitiren Emel, iş hayatına araştırmacı olarak başladı.
6.5 sene kalitatif, kantitatif araştırma ve perakende ölçümleri alanında deneyim kazandıktan sonra Londra’da Young&Rubicam EMEA ofisinde 1.5 sene çalıştı. Burada uluslarası markaların kimlik analizi, arketipler ve kültür bazlı segmentasyonlar gibi konularda dünya çapında uzmanlarla çalışma şansı yakaladı.
2003 yılından itibaren 7.5 yıl boyunca Leo Burnett İstanbul’un stratejik planlama ve pazarlama faaliyetlerini yönetti.
2011’de Leo Burnett’deki Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı görevinden Happy People Project’i kurmak için ayrıldı.
20 yıl boyunca sigortadan perakendeye, modadan boyaya çok çeşitli sektörden yüzlerce müşterisinin reklam stratejilerini oluşturarak pazar başarılarına katkıda bulundu. Ayrıca marka ve kurum kimliği yaratılmasından, pazarlama yönetimi, araştırma danışmanlığı gibi birçok alanda uzmanlaşan Emel aynı zamanda Reklam Özdenetim Kurulu üyesidir.


Fulya Durmuş

TÜAD Başkanı, GfK Genel Müdürü


1991 yılında pazarlama araştırmaları sektörüne DAP Pazarlama Araştırmaları A.Ş.’de başladı.
Bu firmada görev aldığı on yıl içerisinde başta çok müşterili Yaşam Biçimleri ve Sosyo-Kültürel Trendler Araştırması olmak üzere birçok sektör için kalitatif ve kantitatif ad-hoc araştırmalarda proje yöneticiliği yaptı, 1997-2000 arasında genel müdür olarak görevini sürdürdü.
2001 yılında katıldığı GfK Türkiye’de 2005 yılına kadar pek çok sektör ve araştırma alanı için gerçekleştirilen projelerde takım liderliğini yaptı, değişen müşteri ihtiyaçlarına hizmet eden modeller geliştirilmesinde ve GfK modellerinin uygulanmasında aktif görev aldı.
Ocak 2013’te GfK Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. GfK Excellence Team ve IQS (International Quality Standards) üyesidir.
2014 yılında Türkiye Araştırmacılar Derneği (TÜAD) yönetim kurulu başkanı seçildi.
1986 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden, 1990 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur.İsmail Hakkı Polat

Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi


1989’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan İsmail Hakkı Polat, 1989-2004 yılları arasında sırasıyla Siemens, Nortel-Netaş, Ericsson ve Turkcell gibi telekomünikasyon firmalarında mühendis ve yönetici olarak çalıştı.
2004 yılından bu yana Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Öğretim Görevlisi olarak “Yeni Medya” dersi veren Polat, Türkiye’nin ilk Yeni Medya Bölümü’nün kuruluş çalışmalarında da rol almıştır.
Ayrıca, Doğan Holding, Merkez Yayın Grubu ve Ciner Medya Grubu gibi medya kuruluşlarının mobil iletişim ile ilgili birimlerinin kuruluş ve interaktif servislerinin geliştirilmesi aşamalarında yönetici veya danışman olarak aktif görev yapmıştır.
Polat, Yeni Medya konusundaki görüş ve düşüncelerini her hafta Bloomberg Business Week Türkiye dergisindeki köşesinde okuyucularla paylaşmaktadır.


Dr. Kıvılcım Döğerlioğlu Demir

Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi


Dr. Kıvılcım Döğerlioğlu Demir 2000 yılında ODTÜ'den lisans, 2005'te California State University, Sacramento'dan MBA ve 2010 yılında Washington State University'den Pazarlama alanında doktora derecesini almıştır.
Amerika'da Washington State University'de 3 yıl uluslararası pazarlama, pazarlamaya giriş ve tüketici davranışları konusunda dersler vermiştir.
2010 Eylül ayından bu yana, Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi'nde yardımcı doçent olarak çalışmaktadır. Dr. Döğerlioğlu- Demir'in ilgi alanları markalar, marka anlamları ve sürdürülebilir tüketici davranışları üzerinedir ve bu konular hakkında dünyanın önde gelen uluslararası pazarlama dergilerinde makaleleri yayınlanmış, uluslararası birçok pazarlama kongresinde yayınları sunulmuştur.


Dr. Mahmut Kurşun

Habertürk/Ciner Grup


İstanbul Erkek Lisesi’nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden lisans, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.
1997-2003 yılları arası Ciner Grubu şirketlerinden Park Holding bünyesinde enerji ve madencilik projelerinde Proje Finans Koordinatörü olarak görev yaptı.
Halen Ciner Grubu’nda Bilgi Grubu Başkanı olarak görev yapıyor. IAB Türkiye kuruluşundan beri yönetim kurulu üyesi ve 2015 başından beri de IAB Türkiye Başkanı.
Ayrıca Kadir Has Üniversitesi’nde Yeni Medya bölümünde ders veriyor.


Murat Demiral

TNS Türkiye Genel Müdürü


Murat Demiral, 2012 Ağustos ayından bu yana TNS Türkiye’de Genel Müdür olarak görev yapmakta olup, 2014 Şubat’tan beri, Türkiye, İsrail ve Yunanistan’dan sorumlu Akdeniz Bölgesi Sub-Region CEO’su olarak TNS’deki görevini sürdürmektedir.
Murat Demiral ayrıca TÜAD (Türkiye Araştırmacılar Derneği)’nin Yönetim Kurulu üyesi olup, 2013 Mart’tan beri yönetim Kurulu As Başkanı olarak görev almaktadır.
Demiral, TNS’den önce Procter & Gamble, Ülker ve Beverage Partners Worldwide’da lokal, bölgesel ve global roller üstlenerek, birçok marka ve kategori stratejisinin geliştirilmesinde ve uygulanmasında etkili oldu.
Bugün de TNS’de, markaların sürdürülebilir büyümesi için gereken tüketici ve alışverişçi içgörülerine odaklanıyor. Uluslararası seminer ve konferanslara konuşmacı olarak da davet edilen Murat Demiral, “From co-creation to co-deployment: A case study on consumer segmentation” ve “Connecting the Dots from Consumer to Shopper and Back: The Circular Framework”, “Intricacies of Research in Emerging Markets”, and “Changing Consumer Behaviours: Implications for Sustainable Brands”. gibi makaleler ve sunumlarla tecrübelerini marka yönetenlerle paylaşıyor.Murat Zengin

Uludağ İçecek Genel Müdür Yardımcısı, Pazarlama


Ağustos 2010 yılından bu yana Uludağ İçecek bünyesinde pazarlamadan sorumlu Genel Müdür yardımcısı olarak görev yapan Murat Zengin 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun oldu.
1996 yılında Bilkent Üniversitesi’nden Kamu Yönetimi ve Politika dalında MSC derecesi aldı.
İş hayatına 1998 yılında Evyap’ta asistan ürün müdürü olarak başlayan Zengin, 1998-2004 yılları arasında ürün müdürlüğü, ticari pazarlama müdürlüğü, gerek Türkiye gerek ihracat pazarlarından sorumlu pazarlama müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde bulundu.
2004-2007 yılları arasında Ülker’de yeni iş geliştirmeden ve kişisel bakım kategorilerinden sorumlu pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüttü.
2007-2010 yılları arasında Ajans Ultra’da başkan yardımcılığı yaptı.
Murat Zengin evli ve kedi sahibidir.Prof. Dr. Nimet Uray

İTÜ Öğretim Üyesi


İ.T.Ü İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Bölümünde Pazarlama bilim dalında öğretim üyesi olarak görev yapan Nimet Uray, aynı bölümden lisans ve yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi Pazarlama ana uzmanlık alanında İşletme doktorasını tamamlamıştır.
1996 yılında Doçent, 2003 yılında Profesör olan Nimet Uray’ın reklam içeriği ve kadın- erkek rol yapıları, lojistik ve pazarlama etkileşimi, tüketici tutum ve davranışı ve uluslararası pazarlama performansı alanlarında bilimsel çalışmaları , uluslararası dergilerde yayımlanmış çeşitli bilimsel makaleleri , uluslararası ve ulusal konferanslarda sunulmuş çok sayıda bildirisi bulunmaktadır.
Nimet Uray, Tubitak-COST, Sanayii Bakanlığı , İTÜ BAP gibi kamu kurumları ve özel kurumlar tarafından desteklenen çeşitli araştırma projelerinin de yürütücülüğünü üstlenmiştir.


Dr. Seçil Şendağ

Stratejik İletişim Danışmanı ve 360 İletişim Kurucu Ortağı


1994-1999 yılları arasında medya sektöründe editör ve program yapımcısı olarak çalıştı. 1999-2008 yılları arasında sırasıyla İktisat Bankası, Global Yatırım Holding A.Ş. ve Doğuş Holding’de Kurumsal İletişim yöneticiliği yaptı. Bu süre içinde değişim yönetimi ve şirket birleşme-satın alma projelerinde çalışan, stratejik iletişim planı hazırlayan ve iletişim projesi gerçekleştiren Seçil Şendağ,
2010 yılında ulusal ve uluslararası markalara iletişim danışmanlığı hizmeti veren 360 İletişim’i kurdu.
Bu alanda 2005 yılından beri marka iletişimi eğitimleri de veren Seçil Şendağ, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji mezunudur. TÜHID, TEGEP ve KAGİDER üyesi olan Seçil Şendağ, İş Dünyasında Kadın Platformunun da kurucu üyelerindendir.Doç.Dr.Tolga Akçura

Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi


Akçura, 2012’de Tübitak’ın da desteklediği bir proje ile Global Entrepreneurship Programı (US State Dept/TEPAV) finalisti eBrandValue™ A.Ş.’yi ve ardından 2014 yılında Y Combinator yatırımı ile Silikon Vadisi’nde eBrandValue, Inc.’i kurdu.
Bilim adamları ve uzman yazılımcılarla Çok Uluslu Markalara hizmet veren eBrandValue A.Ş., binlerce markayı takip ederek günde milyonlarca üretilen sosyal medya içerikleri ile gerçek zamanlı müşterilerin markaları alma isteğini ölçümlüyor.
Doçentliğini Amerika’dan aldıktan sonra geldiği Özyeğin Üniversite’sinde akademik kadroda bulunan Akçura daha önce Purdue ve Long Island Universitelerinde fakülte ve bölüm başkanlığı görevlerindeydi.
Saygı duyulan Marketing Science, Management Science gibi dergilerde basılmış birçok makalesi vardır. B.Ü Endüstri Mühendisliği’nden 1990 yılında mezun olduktan sonra P&G Avrupa ürün müdürlüğü yapan Akçura, 2000 yılında Pazarlama alanında Carnegie Mellon Universitesi’nden PhD almıştır.Tuncay Yavuz

OMD / Dijital Direktör


Boğaziçi Üniversitesi Matematik, Bilgi Üniversitesi İşletme ve Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi bölümlerinde eğitim gördü.
Dijital kariyerinde, medya planlama, arama motorları, kreatif proje yöneticiliği, kullanılabilirlik testleri, online pr, mobil pazarlama gibi alanlarda çalışmalar yaptı. 2011 yılından beri OMD Türkiye'de dijital direktör olarak çalışma hayatını sürdürüyor.
Uzmanlıkları arasında dijital medya planlaması ve satın alması, mobil pazarlama, arama motoru pazarlaması ve optimizasyonu, kreatif proje yöneticiliği, sosyal medya projeleri, kullanılabilirlik testleri, online pr gibi konular yer almaktadır. Aynı zamanda IAB Türkiye Derneği'nin kurucu yönetim kurulu üyesi ve teknik yürütme kurulu başkanıdır.