EFFIE TÜRKİYE REKLAM ETKİNLİĞİ YARIŞMASI KATEGORİLERİ


Açıklama

Sektörel kategorilere tüm mecralarda yayınlanmış - konvansiyonel, dijital - tekil işler veya çoklu kampanyalarla başvuru yapılabilir. Ayrıca doğrudan pazarlama, satış promosyonu, satış noktası etkinlikleri, halkla ilişkiler vd disiplinlerden iletişim çözümleri de başvuruda yer alabilir.

Başvuruların mecraların en az birinde, 01.01.2014 - 20.03.2015 döneminde yayınlanmış olması esastır.

 

1.

Temel Gıda

Margarin, makarna, sıvıyağ, tereyağı, peynir, süt, şarküteri ürünleri, tavuk, balık, et, çorba, konserve, reçel, salça, sos, yoğurt vb.

2. Tatlı – Tuzlu
Atıştırmalıklar
Bisküvi, çikolata, işlenmiş kuruyemiş, gofret gibi tatlı ve tuzlu çerezler ("snack"), şekerleme, sakız, vb.

3.

Buzdolabı Atıştırmalıkları ve Dondurmalar

Hazır pudingler, sütlü tatlılar, çocuklara yönelik sütlü ürünler, probiyotik yoğurtlar, meyveli yoğurtlar, dondurmalar vb.

4.

İçecek

Meyve suları, gazlı içecekler gibi her tür meşrubat, alkollü içecekler, kahve, çay, karışım tozları, aromalı sütler, ayran, su, kefir vb.

5.

Banka ve Kart Ödeme Sistemleri

  Kurumsal bankacılık; bireysel bankacılık, tüketici kredileri ve diğer bankacılık hizmetleri vb. / Menkul değerler, yatırım, danışmanlık hizmetleri, halka açılma, özelleştirme, leasing ve factoring, kredi kartları, banka kartları vb.

6.

Sigorta ve Finansal Hizmetler

Sigortacılık hizmetleri, kurumsal kampanyalar, diğer finansal hizmetler

7.

Dayanıklı Eşya

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, TV, video, radyo, müzik seti, fırın, termosifon, şofben, aspiratör, klima, soba, elektrikli süpürge, dikiş makinesi, ütü, mikser, ekmek kızartma, kahve/çay makineleri, fritöz, meyve sıkacağı gibi elektrikli ve elektriksiz mutfak araçları; tencere vb. mutfak ve sofra setleri, cam ve porselen eşya, çatal-bıçak takımları, tüp, fotoğraf makinesi, fotoğraf-film malzemeleri, müzik aletleri, video ve ses kasetleri, diskler, pil, bisiklet, spor, hobi, zayıflama araç gereçleri, deniz araçları, her tür oyuncak vb.

8.

Temizlik Ürünleri

Çamaşır, bulaşık ve ev temizlik malzemeleri, kâğıt temizlik ürünleri, haşere  ilaçları vb.

9.

Kozmetik - Kişisel
Bakım

Sabun, şampuan, tıraş bıçağı, diş macunu, parfüm, kozmetikler, kolonya, deodorant, kişisel korunma ve bakım ürünleri vb.

10.

Emlak - Yapı
Dekorasyon

Konut yapım, site yapım, sıhhi tesisat, yalıtım malzemeleri, kat kaloriferi, hidrofor, kazan, jeneratör, boya, halı, perde, ev tekstil ürünleri, mobilya, armatür, seramik, hazır mutfak vb.

11.

Moda - Tekstil
Aksesuvar

Kumaş, jeans, deri, hazır ve spor giyim, iplik, düğme, fermuar, her türlü klasik ve spor ayakkabı, kravat, kemer, çanta, saat, gözlük, takı vb.

12.

Otomotiv

Her tür binek otomobili, mopet, motosiklet, kamyon, pick-up, minibüs, otobüs, otomotiv bayii vb.

13.

Otomotiv Ürünleri

Lastik, motor yağı, akaryakıt, akü, aksesuarlar, otomotiv servis hizmeti, vb.

14.

Medya – Yayın

Mecra olarak basın, televizyon, radyo, sinema, gazete, dergi, kitap, ansiklopedi, katalog, web siteleri, televizyon ve radyo program ve istasyonları, sinema salonları, vb.

15.

Bilgi Teknolojileri

Internet servis sağlayıcıları, sim kart, cep telefonu ve bayiileri, bilgisayar, yazılım, GSM operatörleri

16.

Ulaşım – Kargo

Ulaşım (deniz, hava, kara) şirketleri, kargo vb

17. Turizm - Eğlence - Spor Tatil köyü, tur, otel, restoran, devre mülk, eğlence hizmetleri, spor, spor pazarlama, spor event sponsorluğu vb.

18.

Çok Markalı Alışveriş Platformları

Farklı marka ve ürünlerin perakende olarak bir arada satıldığı noktalar, alışveriş merkezleri vb

19.

Zincir Mağaza ve Zincir Restoranlar

Süpermarket, hipermarket, e-ticaret, teknomarketler, fast food zincirleri vb.

20.

Sivil Toplum Kuruluşları

Ticari olmayan kuruluşların sosyal bir soruna çözüm arayan kampanyaları vb

ÖZEL ÖDÜLLER

21. İtibarla Büyüyenler

Şirket itibarını artırmaya yönelik, sosyal sorumluluk, sponsorluk, PR projeleri, iç iletişim, halka arz, işveren markası olmaya yönelik çalışmalar.
Şirketlerde pazarlama iletişimi altında değil, kurumsal iletişim altında yönetilen projelere açık bir kategoridir. Hedef kitlesi sadece son tüketici değil, tüm sosyal paydaşlar olan projelerin (sağlık, eğitim, sanat ve kültürel hizmetler, çevre ve yerel hizmetler vb.) katılması uygundur.

22. Sınır Ötesinde Koşanlar

Dış pazarda başarı gösteren Türk markaları ve tanıtım gruplarının kampanyaları Başvuru sahiplerinden, ilgili ülke pazarın durumu hakkında detaylı bilgi vermeleri beklenmektedir.

23. Büyüklere Kafa Tutanlar

Görece küçük markaların pazarda yerleşik büyük rakiplerine karşı başarı elde eden kampanyaları.

24. Küçük Bütçeyle Büyük Başarı

Kampanya bütçesi sınırlı başvurular için.
Kampanya dönemi bütçesi 300.000 TL’nin altında olan başvurulara açıktır. 360 derece bir kampanyanın parçası ile bu kategoride yarışmak mümkün değildir.

25. Taze Reklamverenler

Bu kategori reklam sektörünün yeni yıldızları, yeni markaları için.
Kategorinin amacı hedef kitlesiyle ilk kez buluşan markaların ilk buluşmada yarattığı etkiyi ödüllendirmek. Başvuru için temel kriter, markanın daha önce kendi kategorisinde ya da başka bir kategoride reklamveren olmaması, ilk kez reklamveren sıfatını kazanacak bir faaliyet için kolları sıvamış olmasıdır.

26. Yeni Doğanlar, Yeniden Doğanlar

Lansman ve relansman kampanyalarının yarışacağı kategori.

A. Lansman
Başvuru için temel kriter, halihazırda var olan bir markanın, yeni bir ürün ya da yeni bir hizmet sunarak hedef kitle algısında bambaşka bir düzeye ulaşmasıdır. Marka pazara sunduğu yeni ürün ya da yeni hizmeti ile taze bir heyecan yaratmayı başarabiliyorsa, bu kategoride ödüle hak kazanır.

B. Relansman
Her marka için zamanı gelir ve bir yenilenme ihtiyacı doğar. Bu ihtiyaca hakkıyla cevap verebilmek büyük bir cesaret gerektirir. Bu kategoride amaç, cesaret gösteren ve yenilenmeyi başarıyla gerçekleştiren markaları ödüllendirmektir. Başvuru için temel kriter, markanın ürün teklifi, tüketici faydası, markanın görsel ve sözel kodları gibi tüketici zihnindeki karşılıklarından en az birini muhafaza ederek, kendini yenilemesidir.

27. Yerelde Fark Yaratanlar

Kategori ayrımı gözetmeksizin, salt yerel mecrada yayınlanmış - TV, basın, radyo, açıkhava, sinema - bölgesel markaların veya ülke çapında hizmet veren markaların bölgesel kampanyaları.

28. Özel Günlerde Başaranlar

Bu kategori dönemsel iletişim fırsatlarını değerlendiren, fark yaratan markalar için.
Resmi ve dini bayramlar, anneler günü, babalar günü gibi özel günler, Dünya Kupası, Olimpiyat gibi büyük organizasyonlar markaların yeni bir enerji ile hedef kitlelerine ulaşacakları büyük fırsatlar sunuyor. Fırsatları iyi değerlendiren kampanyalar “özel günlerde başaranlar” kategorisinde yarışıyor.

29. Özgün Marka Deneyimi Yaratanlar   

Markayı hedef kitlesi ile buluştururken sadece TV radyo, basın gibi konvansiyonel mecraların sınırları içinde kalmayan kampanyalar için.
Hayata geçirdiği çalışma ile hedef kitle-marka iletişiminde fark yaratan bir yeniliğe imza atmış, markayı bambaşka bir boyutta tüketicisiyle buluşturan, deneyimleme şansı sunan kampanyalar bu kategoride yarışabilir.

30. Marka Aktivasyonunda Başarı

Tüketicinin marka ile temas ettiği kanallar özelinde yenilikler, taze fikirler bulan kampanyalar için.
Bu yeni kanallar sahada tüketicinin marka ya da ürünle temas ettiği noktalar olabileceği gibi, ürün vaadini ya da marka dünyasını tüketiciye birebirde yaşatmak için yapılan tüm diğer ve yenilikçi sayılabilecek çalışmaları kapsar. Etkinlik, merchandising ve demo çalışmaları, satınalma noktasına özel hazırlanmış kampanyalar, shopper marketing anlayışıyla hazırlanan, mağaza içi entegre iletişim kampanyaları, dijital (mobil veya desktop) uygulamalar, oyun kurguları vb.

31. Topluluk Yönetiminde Başarı

Markanın etkileşim içinde olduğu topluluğu etkinleştirmeye ve genişletmeye yönelik kampanyalar. Bu kategoride fark yaratacak kriter markaların sosyal beceri boyutu olacaktır.

32. Medyayı Yeniden Yaratanlar

Mevcut bir medya kanalının yenilikçi kullanımı ya da daha önce mecra olarak kullanılmamış alanlarda yaratılan medya uygulamaları
Effie’ler, fikrin sonucu olan başarılı etkinlikle ilgilidir. Yaratıcı fikir ve medya fikri arasındaki çizgi zaman zaman bulanıklaşır. Medya fikrinin kampanyanın taşıyıcısı olduğu durumlar bu kategoride yarışabilir.

33. Sürdürülebilir Başarı

Beş yıl ya da daha uzun bir süre boyunca başarılı olmuş ürün ve hizmet kampanyaları
Sürdürülebilir başarı ödülüne aday olabilmek için, ürün veya hizmete ilişkin en az 5 yıl ve fazlası bir süreklilik dönemine haiz olmak gerekmektedir. Vakanın başlayabileceği en yakın zaman 1 Nisan 2010’dur. Ödüle aday başvuruların strateji ve yaratıcı uygulamalarda ortak amaçları koruması ve en azından bir süreklilik unsuru taşıması beklenmektedir (spokesperson, slogan, cingıl, tema vs). Bu unsurları taşıyan başvurunun zaman içindeki etkinliği irdelenecektir. Başvurunun ilk yıl, orta dönem ve son yıl gibi 3 dönemsel veri taşıması beklenmektedir. (Sürdürülebilir Başarı Kategorisinin özel bir Katılım Formu bulunmaktadır.)