EFFİE TÜRKİYE 2014 SEÇİCİ KURUL


Lale Saral Develioğlu (Başkan)

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı


Profesyonel iş hayatına 1992'de Unilever'de başlayan Lale Saral Develioğlu, aynı şirkette pazarlama konusunda birçok marka, pozisyon ve ülke gruplarında görev aldı. Aralık 2003'de Turkcell'e katılan Lale Saral Develioğlu, Haziran 2006'da Turkcell Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Haziran 2011’den beri Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

Lale Saral Develioğlu lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra, lisansüstü eğitimini New York’ta Rensselear Polytechnic Institute’ta Yönetim Mühendisliği ve Yöneylem Araştırma üzerine yaptı.

Lale Saral Develioğlu Turkcell grup şirketlerinde yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda Reklamverenler Derneği Yönetim Kurulu ve Reklam Özdenetim Kurulu üyesidir.

Aslı Bleda Özgün

Medina/Turgul DDB - İcra Kurulu Üyesi CSO


Aslı Bleda Özgün, İstanbul doğumlu.
Sorbonne ekonomi ve iletişim bölümü mezunu.
Reklamcılığa 1990 yılında Ajans Ada’da başladı. Hemen akabinde Y&R Reklamevi’ne geçti.
1994 yılında halen çalışmakta olduğu Medina/Turgul DDB’ye katıldı.
Bu süreçte müşteri temsilcisi, metin yazarı, stratejist, genel müdür olarak görev aldı.
Farklı dönemlerde köşe yazarlığı ve eğitmenlik yaptı.
Reklamcılar Derneği üyesi.Ayşen Akalın

Eczacıbaşı / Medya Planlama ve Satınalma Yöneticisi


1971 yılında Eskişehir’de doğdu. Eğitimini Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü’nde tamamladı.

Çalışma hayatına 1993 yılında Leo Burnett Reklam Ajansı’nda Medya Planlama Asistanı olarak başladı. 5 yıl Leo Burnett’te medya planlama uzmanı olarak görevine devam ettikten sonra 1998 yılında Eczacıbaşı Holding’de medya sorumlusu olarak çalışmaya başladı.

Halen Eczacıbaşı Topluluğu’nun tüm markalarının medya planlama ve satınalmasından sorumlu yönetici olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, Reklamverenler Derneğinde Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreter olarak görev almaktadır. Evli ve bir kız çocuğu annesidir.


Birim Gönülşen

Hürriyet Marketing Director / Member of Executive Board


1979 İzmir doğumlu, 2001 yılında Boğaziçi Üniveristesi Siyaset bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun.

Gazlı içecek konusunda çeşitli kademelerde yönetici olarak görev yaptı.

Coca-Cola Eurasia & Africa Gruoup içerisinde Marketing Manager (Juice Category) görevinden Hüriyet Marketing Director görevine başladı. (Mayıs 2013)


Doç.Dr.Emine Çobanoğlu

Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde Doçent


Boğaziçi Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü'nden lisans ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitusü İngilizce İşletme Anabilim Dalı'ndan yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde doçent olarak olarak görev yapmakta, farklı üniversitelerde Pazarlama Yönetimi, Örgütsel Pazarlama, Stratejik Pazarlama, Satış Yönetimi, Kurumsal Sosyal Sorumluluk, ve Marka konularında dersler vermekte ve akademik çalışmalar yapmaktadır.Doç.Dr.Özlem Sandıkçı Türkdoğan

İstanbul Şehir Üniversitesi Bilkent Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde Doçent


Özlem Sandıkcı Türkdoğan İstanbul Şehir Üniversitesi Bilkent Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’nde Doçent olarak görev yapmaktadır.
Boğaziçi Üniversitesi'nde İşletme lisans eğitimini tamamladıktan sonra İngiltere'de Birmingham Üniversitesi'nde MBA yapmıştır.
1999 yılında Pennsylvania State Üniversitesi'nden Pazarlama alanında doktora derecesini almıştır.
2000-2013 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde çalışmıştır. Modernleşme ve tüketim dinamikleri, din ve pazarlama etkileşimi, ve küreselleşme ve marka yönetimi alanlarında pek çok araştırma projesi yürütmektedir. Çalışmaları Journal of Consumer Research, Journal of Business Research, Marketing Theory, Business History Review, Place Branding gibi bir çok uluslararası dergide ve çeşitli kitaplarda yayınlanmıştır.
2010 yılında Edward Elgar UK yayınevi tarafından yayınlanan Handbook of Islamic Marketing kitabının editörüdür. Yurtdışında pek çok kongrelere ve çalıştaylara katılmış, araştırma ödülleri kazanmış, ve çeşitli üniversitelerde seminerler vermiştir.Ebru Algım

Kalita Research and Consultancy Founder /Managing Partner


07.02.1971 İzmir doğumlu

Work Experience : Kalita Research and Consultancy 2000-
Founder /Managing Partner &
Senior moderator
Gathering conclusions and preparing strategic directions in the light of consumer feedback and insights based on related qualitative research studies.
Experienced in FMCG, Banking and Financial Services,
Education systems, and Telecommunications.

Young&Rubicam/Reklamevi 1993-2000
Director –
Client Satisfaction and Service Standardization

Young&Rubicam/Reklamevi 1995-1998
Account Director

Young&Rubicam/Reklamevi 1993-1995
Account Manager


Erol Batislam

Havas Worldwide Istanbul / Ajans Başkanı


Pazarlama ve iletişimle geçen 20 yıl ve 50'den fazla markadan ve farklı ajanslarda kazanılan deneyimden sonra bir süre bağımsız danışmanlık ve eğitmenlik yaptı.

Reklamcılık ve marka yönetimi yazılarını iki kitapta topladı.

Daha iyi reklamcılık yapılabileceği umut ve heyecanıyla reklam ajansı dünyasına döndü.


Haluk Sicimoğlu

Alice BBDO


Amerika Birleşik Devletleri’nde Ohio’da Akron Üniversitesi’nde Pazarlama ağırlıklı İş İdaresi bölümünden mezun olduktan sonra Florida’da Miami Üniversitesi’nde, Pazarlama konusunda lisans üstü eğitimini tamamladı. Pazarlama İletişimi kariyerine 1988 yılında Manajans/Thompson’da araştırma bölümünde başladı ve aynı ajansda müşteri ilişkilerinde görev aldı.
1991 yılında ALICE/BBDO ailesine katılarak bu ajansın Stratejik Planlama Direktörlüğü’nü üstlendi.
1992 yılında Türkiyenin ilk stratejik marka planlaması şirketi olan FOCUS 4’u kurdu.
1998-2000 yılları arasında merkezi Barcelona’da bulunan BBDO University’nin Stratejik Planlama Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. O zamandan beri ateşli bir FC Barcelona taraftarı ve aynı kulübün resmi üyesi.
Sicimoğlu halen BBDO Turkey’de Strateji’den Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi.
Ajans yöneticiliğinin yanı sıra 2007 yılından beri Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi de olan Sicimoğlu, 31 Ocak 2013 tarihinde Reklamcılık Vakfı Başkanı seçilmiştir.


Meral Saçkan

MPR İletişim Danışmanlığı A.Ş. / Yönetim Kurulu Başkanı & CEO


Meral Saçkan, 1977 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu.
 
Öğrenimi sırasında iki yıl süresince Milliyet Gazetesi’nde çalıştıktan sonra 1976-1983 yılları arasında Cenajans/Grey Reklam Ajansında önce Müşteri Temsilcisi, ardından da Müşteri İlişkileri Yönetmeni görevini yürütmüştür. Aynı yıllar içinde Cenajans/Grey’in Halkla İlişkiler Şirketi olan İlgi Tanıtım ve Çevre İlişkileri A.Ş.’de de iki yıl Müşteri İlişkileri Yönetmenliği yapmıştır.

1983 yılında Atilla M. Öğüd’ün öncülüğünde Aya Reklam Ajansı’nın kurucuları arasında yer alan Meral Saçkan beş yıl şirketin Yönetim Kurulu Üyeliğinin yanı sıra Müşteri İlişkileri Yönetmenliğini de yürütmüştür.

1988 yılından itibaren beş yıl süreyle Borusan Holding ve Holding’e bağlı şirketlerin Reklam ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünü yapmıştır.

1992-1993 yılları arasında Kerevitaş’ın İletişim Departmanını kuran Saçkan, kurumun ve grup içinde yer alan markaların pazarlama iletişimi faaliyetlerini yürütmüştür.

Meral Saçkan,1994 yılından 2006 yılına kadar MPR İletişim Danışmanlığı A.Ş.’nin Kurucu Ortağı, Genel Müdürlüğü görevlerini sürdürmüştür. Bu tarihten itibaren Yönetim Kurulu Başkanı & CEO olarak görev yapmaktadır.

2004-2006 döneminde İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA)’nın kurucu başkanlığı, 2006-2012 yıllarında Uluslararası Reklamcılar Derneği Türkiye (IAA)’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır. 2008-2010 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi’nde Marketing PR dersi vermiştir.

Meral Saçkan, 1999 yılından itibaren İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Marketing PR dersi vermektedir. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) 2000-2002 dönemi Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Meral Saçkan, 2002 yılından bu yana TÜHİD’in Onursal Üyesi’dir.

Evli ve biri kız, diğeri erkek ikiz çocuk annesidir.

Prof. Dr. Nükhet Vardar

El İzi İletişim Dan. Ltd.


1985'ten bu yana pazarlama ve iletişim alanında iş yaşamını sürdüren Vardar, bir yandan da akademik hayatına devam etmiştir.
1985-1987’de Turyağ'da Ürün Müdürü,
1990-1993'te Yaratım/FCB'de Araştırma ve Medya Müdürü, 1993-1995'te Y&R/Reklamevi'nde Planlama Direktörü,
1995-2001’de Initiative Media Kurucu Genel Müdürü olarak çalışmıştır.
Öte yandan 1990'da UMIST Manchester Univ'den “Uluslararası Reklamcılık” alanında aldığı Doktora sonrasında, 1994'te Doçent, 2004'te Profesör unvanına hak kazanmıştır.
2002-2008'de Yeditepe Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır.
Vardar'ın, Ocak 2014 itibariyle pazarlama ve iletişim alanında Türkçe, İngilizce ve Korece yayımlanmış 11 kitabı, Türkçe ve İngilizce 5 kitap bölümü ile 140’ı aşkın makale ve konuşması bulunmaktadır.
Ayrıca 2002'den bu yana kurucusu olduğu El İzi İletişim Dan. Ltd'de pazarlama ve iletişim konularında danışmanlık vermektedir. Ayrıntılı cv için: http://elizi.net/cv/


Oya Canbaş

P&G Türkiye ve Kafkaslar Pazarlama Direktörü


Oya Canbaş kariyerine 1997’de Pazar Araştırma ve Medya Asistanı olarak Gillette Türkiye’de başladı. 1999-2001 yılları arasında Pazarlama Departman’ında Ürün Müdür Yardımcılığı, 2001 yılında uluslararası gelişim amacıyla gittiği Londra’da Bölgesel Ürün Müdürlüğü ve 2002-2005 yılları arasında Moskova'da Rusya, Ukrayna, Türki Cumhuriyetler ve Baltıklar Bölgesel Pazarlama Yöneticiliği yaptı.
2005 yılında Müşteri Yöneticisi olarak Türkiye’ye geri dönen Oya Canbaş, 2006'dan 2008’e kadar P&G Türkiye bünyesindeki çeşitli kategorilerde Ürün Yöneticisi olarak çalıştı.
2008-2012 yıllari arasinda sırasıyla Kisisel Bakim, Güzellik ve Ev Bakım Kategorilerinden sorumlu Pazarlama Direktör Yardımcısı görevini üstlendi.
2013 yılında P&G Türkiye ve Kafkaslar Pazarlama Direktörü olan Oya Canbaş,
Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümü mezunu olup evli ve iki çocuk annesidir.


Pervin Olgun

Barem Research - Yönetim Kurulu Başkanı


Pervin Olgun, lisans eğitimini Istanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümünde, lisans üstü eğitimini ise Londra Üniversitesi’nde istatistik dalında yaptı. Yurda dönüşünde ODTÜ ve İstanbul Üniversitesinde akademik kariyere adım atan Olgun 1977 yılında, İstanbul Tıp fakültesinde yaptığı istatistik modelleme çalışmaları ile Doçent ünvanını aldı. 1979-1988 yılları arasında Trakya Üniversitesi Tıp fakültesinde Istatistik bilim dalı başkanı olarak çalıştı.

1982 yılında, akademik görevini part time olarak sürdürdüğü sırada Barem’i kurdu. 1994 yılında Barem, pazarlama araştırmalarında dünya liderlerinden biri olan Research International Grubuna katıldı. Olgun 2009 yılında Research International ile TNS birleşmesinden sonra bu gruptan ayrılarak,Barem’in yeni bir vizyona sahip olan WIN Gallup International grubuna katılmasına öncülük etti. 

Olgun yönetiminde Barem, pazarlama araştırmaları alanında Türkiye’de kurulan ilk üç firmadan biri olarak sektörün gelişimine katkı sağlayabilecek birçok konuda ilklere imza attı. 

Barem’in sektörde iyi örnek oluşturma misyonunun en iyi örneklerinden biri ; kuruluşunun 25. yılında başlatılan kalite atılımı sürecinde uluslararası kuruluşlarca denetlenerek yurt içi ve yurt dışında çeşitli kalite belgeleri almaya hak kazanması olmuştur.

Pervin Olgun, profesyonel çalışmaları yanında, çeşitli yıllarda TİAK üyeliği, Dünya Pazarlama Araştırmacıları Derneği ESOMAR’ın Türkiye temsilciliği, TÜAD yönetim kurulu üyeliği, TEMA ve Çağdaş Eğitim Vakıflarının Mütevelli Heyet üyeliği görevlerini de sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde yürüttü ya da halen yürütmektedir. Ayni zamanda.Türkiye Kalite Derneği, Kalder’in ve IAA in de üyesidir.


Prof.Dr.Şebnem Burnaz

İTÜ İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi


Şebnem Burnaz İTÜ İşletme Mühendisliği bölümünden lisans ve yüksek lisans derecelerini aldıktan sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde pazarlama ana dalında İşletme doktorası yapmış, 2005 yılında doçent, 2011 yılında profesör unvanlarını almıştır.
Halen İTÜ İşletme Fakültesi’nde öğretim üyesi ve İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü müdürü olarak görev yapan Şebnem Burnaz’ın reklamcılık alanında reklamda kadın-erkek rolleri, reklam içeriği çalışmaları, perakendecilikte mağaza imajı, müşteri bağımlılığı, uluslararası perakendecilik, tüketim pazarlarında tüketici tutum araştırmaları, pazarlama uygulamalarında çok kriterli karar verme, pazarlama ve iş etiği alanlarında çalışmaları ve çeşitli dergilerde yayımlanmış bilimsel makaleleri bulunmaktadır.


Yelda Aktuna

Saatchi & Saatchi Genel Müdürü


1994’te Galatasaray Lisesi’nden, 2000’de Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olur olmaz Güzel Sanatlar Saatchi & Saatchi’nin yaratıcı bölümünde işe başladı, 2001’de stratejik planlama bölümüne geçti.
Senelerce çok çeşitli sektörlerden irili ufaklı markalara stratejik planlama ve marka danışmanlığı hizmeti verdikten sonra, 2013'te Genel Müdür oldu.
Evli, bir karakedi sahibi.Yener Girişken

ThinkNeuro Yönetici Ortağı - NMSBA Türkiye Başkanı


İstanbul Üniversitesi Pazarlama Bilim Dalı'nda doktorasını alan Girişken, ABD'de Kuzey Karolina Üniversitesi'nde Pazarlama Masteri yapmıştır.
Bilgi Üniversitesi Pazarlama İletişimi Yüksek Lisans Programı'nda nöropazarlama dersi veren Dr. Girişken, Türkiye'nin ilk nöropazarlama şirketi ThinkNeuro'nun kurucusu ve yönetici ortağıdır. Thinkneuro, son üç yılda nörobilim yöntemleriyle 400'e yakın pretest ve posttest reklam araştırması yaparak, başarılı reklamın kodlarını izleyenlere herhangi bir soru sormadan ortaya koymuştur.
Bu araştırmalar sırasında gönüllü katılımcıların beyin dalgaları (EEG) ve gözbebeği hareketleri (Eye Tracking) senkronize biçimde ölçülmüştür.
Türkiye ve dünyada nöropazarlama alanında birçok konferansta konuşmalar yapan ve makaleler yayımlayan Dr. Girişken, Dünya Nöropazarlama Bilim ve İş Konseyi (NMSBA)'nin Türkiye başkanıdır.


Zeynep Dipçin Akdoğan

Kategori Geliştirme & Yurt Dışı Pazarlama Grup Müdürü


1973 Ankara doğumlu. 1995 yılında İÜ İngilizce İşletme’den mezun oldu.
Kariyeri boyunca Kişisel Bakım, Temizlik ve Gıda sektörlerinde birçok global ve yerli markalarda çalıştı. Pazarlama kariyerine Colgate Palmolive Türkiye’de başladı. Johnson&Johnson Consumer’da 8 yıla yakın çalıştı. Kısa bir süre Pepsi’de Pazarlama Müdürlüğü yaptı.
7 yıldır Eti’nin Pazarlama ekibinde…