EFFIE TÜRKİYE REKLAM ETKİNLİĞİ YARIŞMASI KATEGORİLERİ


Açıklama

“Sektörel Kategoriler”de yarışacak kampanyalar, “Özel Ödüller” bölümünde de başvuruda bulunabilir.

 

1.

Temel Gıda

Margarin, makarna, sıvıyağ, tereyağı, peynir, süt, şarküteri ürünleri, tavuk, balık, et, çorba, konserve, reçel, salça, sos, yoğurt, fındık-fıstık ezmesi, müsli - kahvaltılık gevrekler, hazır kızarmış ekmek vb.

2. Tatlı – Tuzlu
Atıştırmalıklar
Bisküvi, çikolata, işlenmiş kuruyemiş, gofret gibi tatlı ve tuzlu çerezler ("snack"), şekerleme, sakız, vb.

3.

Buzdolabı Atıştırmalıkları ve Dondurmalar

Hazır pudingler, sütlü tatlılar, çocuklara yönelik sütlü ürünler, probiyotik yoğurtlar, meyveli yoğurtlar, dondurmalar vb.

4.

İçecek

Meyve suları, gazlı içecekler gibi her tür meşrubat, alkollü içecekler, kahve, çay, karışım tozları, aromalı sütler, ayran, su, kefir vb.

5.

Kart - Ödeme
Sistemleri

  Kredi kartları, banka kartları vb.

6.

Banka – Sigorta ve
Finansal Hizmetler

Kurumsal bankacılık; bireysel bankacılık, tüketici kredileri ve diğer bankacılık hizmetleri vb. / Menkul değerler, yatırım, danışmanlık hizmetleri, halka açılma, özelleştirme, leasing ve factoring. / Her tür sigorta ürünü (ferdi, hayat, sağlık, kaza vb.) ve sigortacılık hizmetleri, kurumsal kampanyalar.

7.

Dayanıklı Eşya

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, TV, video, radyo, müzik seti, fırın, termosifon, şofben, aspiratör, klima, soba, elektrikli süpürge, dikiş makinesi, ütü, mikser, ekmek kızartma, kahve/çay makineleri, fritöz, meyve sıkacağı gibi elektrikli ve elektriksiz mutfak araçları; tencere vb. mutfak ve sofra setleri, cam ve porselen eşya, çatal-bıçak takımları, tüp, fotoğraf makinesi, fotoğraf-film malzemeleri, müzik aletleri, video ve ses kasetleri, diskler, pil, bisiklet, spor, hobi, zayıflama araç gereçleri, deniz araçları, her tür oyuncak vb.

8.

Temizlik Ürünleri

Çamaşır, bulaşık ve ev temizlik malzemeleri, kâğıt temizlik ürünleri, haşere  ilaçları vb.

9.

Kozmetik - Kişisel
Bakım

Sabun, şampuan, tıraş bıçağı, diş macunu, parfüm, kozmetikler, kolonya, deodorant, kişisel korunma ve bakım ürünleri vb.

10.

Emlak - Yapı
Dekorasyon

Konut yapım, site yapım, sıhhi tesisat, yalıtım malzemeleri, kat kaloriferi, hidrofor, kazan, jeneratör, boya, halı, perde, ev tekstil ürünleri, mobilya, armatür, seramik, hazır mutfak vb.

11.

Moda - Tekstil
Aksesuvar

Kumaş, jeans, deri, hazır ve spor giyim, iplik, düğme, fermuar, her türlü klasik ve spor ayakkabı, kravat, kemer, çanta, saat, gözlük, takı vb.

12.

Otomotiv

Her tür binek otomobili, mopet, motosiklet, kamyon, pick-up, minibüs, otobüs, otomotiv bayii vb.

13.

Otomotiv Ürünleri

Lastik, motor yağı, akaryakıt, akü, aksesuarlar, otomotiv servis hizmeti, vb.

14.

Medya – Yayın

Mecra olarak basın, televizyon, radyo, sinema, gazete, dergi, kitap, ansiklopedi, katalog, web siteleri, televizyon ve radyo program ve istasyonları, sinema salonları, vb.

15.

Bilgi Teknolojileri

Internet servis sağlayıcıları, sim kart, cep telefonu ve bayiileri, bilgisayar, yazılım, GSM operatörleri

16.

Ulaşım – Turizm
Eğlence - Spor

Tatil köyü, tur, otel, restoran, devre mülk, ulaşım (deniz, hava, kara) şirketleri, kargo, eğlence hizmetleri, spor, spor pazarlama, spor event sponsorluğu vb.

17. Perakende Farklı marka ve ürünlerin perakende olarak bir arada satıldığı noktalar, alışveriş merkezleri, süpermarket, hipermarket, e-ticaret, teknomarketler, fast food zincirleri  vb.

18.

Sivil Toplum Kuruluşları

Ticari olmayan kuruluşların kamu hizmeti işlevi taşıyan, sosyal bir soruna çözüm arayan kampanyalar vb.

19.

Çeşitli

Yukarıda belirtilen kategorilere girmeyen markalar, ürünler ve hizmetleri

ÖZEL ÖDÜLLER

20. Kurumsal İtibar Şirket itibarını artırmaya yönelik sosyal sorumluluk, sponsorluk, PR projeleri, iç iletişim, halka arz, işveren markası olmaya yönelik çalışmalar. Şirketlerde genellikle pazarlama iletişimi altında değil, kurumsal iletişim altında yönetilen projelere açık bir kategoridir. Hedef kitlesi sadece son tüketici değil, tüm sosyal paydaşlar olan projeler (sağlık, eğitim, sanat ve kültürel hizmetler, çevre ve yerel hizmetler vb.)
21. Mağaza içi Pazarlama

Satınalma noktasına özel hazırlanmış kampanyalar

Shopper marketing anlayışıyla hazırlanan, mağaza içi entegre iletişim kampanyaları başvurabilir.

22. Sınır Ötesi Başarı       

Dış pazarda başarı gösteren Türk markaları ve tanıtım gruplarının kampanyaları
                                                   
Başvuru sahiplerinden, pazarın durumu hakkında detaylı
bilgi vermeleri beklenmektedir.

23. Küçüğün Fendi Görece küçük markaların pazarda yerleşik büyük rakiplerine karşı başarı elde eden  kampanyaları.
24. Bütçesi Küçük / Etkisi Büyük

Kampanya bütçesi sınırlı başvurular

Kampanya dönemi bütçesi 250.000 TL’nin altında olan başvurulara açıktır. 360 derece bir kampanyanın parçası ile bu kategoride yarışmak mümkün değildir.

(Bu kategoriye başvuru yapan bir vak‘a, başka bir özel kategoriye de başvuru yapabilir.)      
25. Bölgede Başarılı Kategori ayrımı gözetmeksizin, ulusal mecralarda hiç yayınlanmamış olan, TV, basın, radyo, açıkhava, sinemada yayınlanmış bölgesel markaların veya ülke çapında hizmet veren markaların bölgesel kampanyaları,
26. Lansmanda Başarılı Herhangi bir ana markanın çeşitlemesi biçiminde olmayan, yeni ürün/hizmet lansman kampanyaları
27. Marka Aktivasyonu Tüketicinin sahada marka ya da ürünle temas ettiği noktalarda, ürün vaadini ya da marka dünyasını tüketiciye birebirde yaşatmak için yapılan çalışmaları kapsar. Etkinlik, merchandising ve demo çalışmaları
28. Medyada İnovasyon    

Mevcut bir medya kanalının yenilikçi kullanımı ya da daha önce mecra olarak kullanılmamış alanlarda yaratılan medya uygulamaları

Effie’ler, fikrin sonucu olan başarılı etkinlikle ilgilidir. Yaratıcı fikir ve medya fikri arasındaki çizgi zaman zaman bulanıklaşır. Medya fikrinin kampanyanın taşıyıcısı olduğu durumlar bu kategoride yarışabilir.

29. Dijital Uygulamalar

Internet, mobil, digital outdoor gibi dijital tabanlı mecraların etkili kullanımına yönelik kampanyalar

Dijitali merkez alan veya dijitalde doğan fikirleri geleneksel mecralarla destekleyen çok mecralı kampanyalar da bu kategoride yarışabilir.

30. Sürdürülebilir Başarı

Beş yıl ya da daha uzun bir süre boyunca başarılı olmuş  ürün ve hizmet kampanyaları

Sürdürülebilir başarı ödülüne aday olabilmek için, ürün veya hizmete ilişkin en az 5 yıl ve fazlası bir süreklilik dönemine haiz olmak gerekmektedir. Vakanın başlayabileceği en yakın zaman 1 Nisan 2009‘dur. Ödüle aday başvuruların strateji ve yaratıcı uygulamalarda ortak amaçları koruması ve en azından br süreklilik unsuru taşıması beklenmektedir ( spokesperson, slogan, cingıl, tema vs.).Bu unsurları taşıyan başvurunun zaman içindeki etkinliği irdelenecektir. Başvurunun ilk yıl, orta dönem ve son yıl gibi 3 dönemsel veri taşıması beklenmektedir. (Sürdürülebilir Başarı Kategorisinin özel bir Katılım Formu bulunmaktadır.)